İlya Azar: Kafkasya hakkında yazmak kolay değil  

Ahmednabiyev gazetecilik ödüllerinin kazananlarından İlya Azar, “Politkovskaya ve Estemirova cinayetlerinden sonra Kafkasya’da çalışacak gazeteci bulmak çok zor” dedi.  

 

Ahmednabiyev ödülünün jürisinde yer alan Rusyalı gazeteciler, Kafkasya’nın kendileri için tehlikeli bir yer olmaya devam ettiğini, gazetecilerin yönetim baskısı ile karşı karşıya olduğunu düşünüyor.

 

Kavkazki Uzel ile Rusya Yazarlar Birliği, Kafkasya’yı takip eden gazeteciler için, öldürülen Dağıstanlı gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev onuruna 1 Ekim 2014’de gazetecilik ödülü oluşturdu.

 

Ödül töreni 13 Mart’ta Moskova Gazeteciler Evinde yapıldı. “Kadirov insan haklarının anlamını bilmiyor” başlıklı haberiyle üçüncülük ödülünü kazanan Meduza muhabiri İlya Azar, “Rusya’nın Kafkasya politikası bölgeyi çıkmaza soktu. Herhangi bir iyileşme görmüyorum. Nemtsov cinayetinde bile Kafkasyalı parmağı buldular. Galiba Politkovskaya ve Estemirova’nın öldürülmesinden sonra gazeteciler Kafkasya’ya daha az ilgi duymaya başladı, Kafkasya üzerine yoğunlaşan gazetecilerin sayısı az… Bu önemli bir konu ama herkes risk almaya, sürekli olarak Kafkasya’da bulunmaya hazır değil” dedi.

 

Rusya Yazarlar Birliği uluslararası işbirliği bölümü başkanı Nadejda Ajgihina, yarışmaya katılan çalışmaların değerlendirilmesinde, güncellik, yenilik, araştırmanın ciddiyeti, haber kaynaklarının çeşitliliği ve sunum şeklinin yanı sıra cesaret unsurunun da göz önünde bulundurduğunu kaydetti.

 

Ahmednabi Ahmednabiyev 9 Temmuz 2013’e Dağıstan’nın Semender köyünde, evinin 50 metre uzağında vurularak öldürüldü. Ahmednabi Kafkasya’nın en ‘sıcak’ bölgelerinden birinde, insan hakları ihlali, seçim hileleri, emniyet teşkilatının karıştığı suçlar, dindar vatandaşlara yönelik yasa dışı takibat, tarım arazilerin imara açılması, dağ köylerindeki vatandaşların problemleri gibi önemli konular üzerine yazıyordu.

Ajans Kafkas