HRW: Olimpiyat eleştirilerine karşı yeni baskı dalgası 

Human Rights Watch Soçi Olimpiyatları karşıtı Çerkes aktivistlere yönelik baskılara son verilmesini istedi.

 

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme) örgütü, Rusya’yı Soçi 2014 Kış Olimpiyatları karşıtı Çerkes aktivistlere yönelik baskılara derhal son vermeye çağırdı.

 

13 Aralık’ta Krasnodar Kray Soruşturma Komitesinin talimatıyla güvenlik güçleri Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adıgey’den yaklaşık on aktivisti sorgulamak üzere Krasnodar’a getirdi, ayrıca aşırılıkçılıkla mücadele şubesi çalışanları bu kişilerin evlerinde arama yaptı. Aktivistlere, soruşturmanın Çernışev adlı bir suçluya ulaşma amacıyla yapıldığı söylendi.

 

Hunan Rights Watch Avrupa ve Orta Asya müdür yardımcısı Jane Buchanan dün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Azınlıkların haklarını savunan hareketlerin takip edilmesi, Olimpiyatlara ev sahipliğini üstlenen bir ülkenin misyonuyla çelişiyor. Rusya yönetiminin Olimpiyatları eleştiren aktivistlerin evlerinde arama yapmak için bahaneler yaratmasına ilk kez şahit olmuyoruz. Rusya, Olimpiyatlar bağlamında kendisini eleştirenleri susturmak için baskı yapmaya son vermelidir”.

 

Soçi’de kent sakinleri, gazeteciler, insan hakları savunucuları, göçmen işçiler, engelliler ve çevrecilerin haklarının sürekli ihlal edildiğini vurgulayan Human Rights Watch Olimpiyatlara 100 gün kala, Uluslararası Olimpiyat Komitesinden, Olimpiyatlara hazırlık sürecinde Rusya’da yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında açıklama yapılmasını istemişti.

 

AjansKafkas