Yüksek Mahkeme YSK’yı akladı, muhalefet eyleme hazırlanıyor

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Yüksek Mahkemesi dün, Yüksek Seçim Kurulunun, Cambolat Tedeyev’in devlet başkanlığı adaylık başvurusunu reddetmesinin kanunlara uygun olduğu kararına vardı.

Tedeyev seçim merkezi avukatlarından Mikhail Hanikayev, Yüksek Mahkemede görüşülen davanın, Tedeyev’in başvurusu hakkında kendilerine baskı yapıldığını ve tehdit edildiklerini açıklayan YSK üyeleri Hancer Otstayev ve Aelita Cioyeva’nın şikayetlerine dayandığını açıkladı. Hanikayev, Ostayev ve Cioyeva’nın tehditlerden korkarak Güney Osetya sınırlarını terk ettiklerini de sözlerine ekledi.

YSK üyelerinin davasıyla ilgili kararın hukuka uygun olmadığını belirten Hanikayev “Bugün doğru bir karar çıkmadı. Mahkemede tüm görgü tanıkları yer almadı. Örneğin ben ilk davada şahit olarak yer aldım. Başsavcı Taymuraz Hugayev benim yanımda YSK üyesi Hancer Ostayev’i tehdit etti. Ancak bugün mahkemeye gidemedim, çünkü kimse bana güvenlik garantisi vermedi. Ostayev’in kendisi de mahkemede yoktu. Baskı yapılan ikinci YSK üyesi Aelita Cioyeva da mahkemeye gelmedi” dedi.

Avukat Hanikayev, davanın tam ve kesin olarak görüşülebilmesi için YSK’dan alınması gereken bazı belgelerin de incelenmediğini kaydetti.

Güney Osetya muhalefeti 16 Ekim’de Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da protesto eylemi yapmaya hazırlanıyor, ancak miting talebi, Vladikavkaz Belediyesi tarafından reddedildi. KU/ÖZ/YA