Tshinval ve Tiflis gözaltında bulunan vatandaşlarının karşılıklı iadesi konusunda anlaştı

Tshinval/Ajans Kafkas – Gürcistan ve Güney Osetya arasında, karşı tarafta gözaltında bulunan vatandaşların iadeleri hakkında ön anlaşma imzalandı.

Güney Osetya devlet başkanının savaş sonrası anlaşmazlık konularındaki yetkilisi Merab Çigoyev, taraflar arasında 21 Aralık’ta yapılan görüşmede, gözaltında bulunanların iadeleri için olumlu sonuç alındığını açıkladı. Çigoyev “Önümüzdeki günlerde Gürcistan tarafına 13 kişi verilecek, bizim tarafımıza ise 15 kişi iade edilecek” dedi.

Çigoyev, her iki ülkede gözaltında bulunan Güney Osetya ve Gürcistan vatandaşlarının yeni yılı kendi evlerinde geçirebileceğini ve ailelerini görebileceğini umut ettiğini söyledi.

Gürcistan kaynakları, Çigoyev’in bu açıklamasına rağmen Gürcü yönetiminin değiş tokuş yapılacak kişi sayısı ile ilgili kesin bir rakam vermediğini belirtiyor.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı Analitik Departmanı Başkanı Şota Utiaşvili “Şimdilik gözaltındakilerin değiş tokuşu müzakereleri tamamlanmadı. Bundan dolayı karşı tarafa iade edileceklerim sayısı belli değil” dedi.

Güney Osetya ve Gürcistan arasında istenmeyen olayların engellenmesi çerçevesinde yapılan görüşmelerin bir sonraki etabı Ocak 2012’de gerçekleştirilecek. Bir önceki görüşme ise 21 Ekim’de yapılmış ve taraflar kayıp vatandaşlar ve sınırlar konularını müzakere etmişti.

Bu görüşmelere Güney Osetya, Rusya, Gürcistan, AB ve AGİT temsilcileri katılıyor. Müzakereler daha önce Ergneti köyünde yürütülüyordu. Ancak orada NATO kontrol noktasının açılması ile Oset tarafı Ergneti’de görüşmelere katılmayı reddetti. Bunun üzerine müzakereler Dvani’de yapılmaya başladı. KU/ÖZ/YA