Stır Nıhas kültürel bozulmaya dur diyecek

Tshinval/Ajans Kafkas – Oset sivil hareketi Stır Nıhas’ın Güney Osetya şubesi, halkın gelenek ve göreneklerinden uzaklaşmasının önüne geçmek için yeni bir hamle başlatıyor.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti’nin son zamanlarda gelenek ve kültürden sapmalara dair yaptığı uyarıların ardından Stır Nıhas gidişata dur demek için özel bir komisyon kurdu.

Kokoyti düğün, cenaze, tören ve kutlamalarda geleneklerden sapıldığını, özellikle sofra kültürünün bayağılaştığını belirterek geleneksel bayramların tarihi anlamlarının geri döndürülmesi konusunda gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunmuş, bu konuda aydınlarla görüşme teklifinde bulunmuştu.

Bu uyarıların ardından harekete geçen Güney Osetya Stır Nıhas Başkanı Robert Gagloytı, Kokoyti’nin eleştirilerine şu sözlerle katıldı: “Geleneksel bayramların çoğunda maneviyattan çok boğaz düşkünlüğü görülüyor. Sürekli cenaze ve düğün geleneklerindeki sınırlar aşılıyor. Bu gidişata dur demek Oset toplumun her bir ferdinin görevi.”

Gagloytı, görevlerinin sadece uyuşturucu ve alkol bağımlılığına dikkat çekmek değil, asırlar boyunca yerleşmiş geleneklerin görmezden gelinmesinin zararlarını da anlatmaya çalışacaklarını belirtti. Stır Nıhas, genellikle halkın kutlama ve cenaze merasimlerine çağırdığı tanınmış insanlarla şubatta bir toplantı yapmayı planlıyor. Güney Oseyta Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılacak toplantıda düğün ve cenaze törenlerinin nasıl yapılacağı konusunda ortak bir karar alınması bekleniyor.

Stır Nıhas’ın gündemindeki bir diğer konu da Oset milli ve dini bayramlarının takviminde yaşanın karışıklık. Kuzey ve Güney Osetya’da basılan takvimlerdeki farklılıklar halk arasında da hoşnutsuzluğa yol açıyor. Stır Nıhas’ın hedefi ortak bir takvim belirlemek. OSRDY/ÖZ/FT