Kendisini Devlet Başkanı ilan eden Cioyeva ‘renkli devrim’ hazırlığı ile suçlanıyor

Tshinval/Ajans Kafkas – Seçimlerden galibiyetle çıkan Alla Cioyeva, mahkemenin seçim sonuçlarını geçersiz saymasına karşın kendisini devlet başkanı olarak ilan etti. Güney Osetya Başsavcılığı ise Cioyeva’yı renkli devrim hazırlığında olmakla suçluyor.

Güney Osetya’da 27 Kasım’da yapılan devlet başkanlığı ikinci tur seçimlerinde oyların çoğunluğunu alarak başkanlığa hak kazanan Alla Cioyeva, Yüksek Mahkeme’nin seçim sonucunu geçersiz saymasına karşın kendisini devlet başkanı olarak ilan etti.

Bu sabah Cioyeva’nın seçim merkezinden yapılan açıklamaya göre Alla Cioyeva, yasal devlet organları oluşturuluncaya kadar görev yapacak, 10 kişiden oluşan bir Devlet Konseyi oluşturdu. Konseyde devlet başkanlığ seçimlerinin ilk turunda aday olan isimler de yer alıyor.

Dün, başkanlığını şu anki Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti’nin kuzeninin yürüttüğü Yüksek Mahkeme, devlet başkanlığı seçimlerini geçersiz ilan etti.

Cioyeva tarafından oluşturulan Devlet Konseyinde eski sağlık bakanı Cemal Cigkayev, dışişleri bakan yardımcısı Alan Pliyev, III ve IV dönem milletvekili Vladimir Kelehsayev, adalet bakanlığı eski mahkeme mübaşiri Sergey Bitiyev, Cioyeva’nın yakın dava arkadaşı Anatoli Barankeviç de yer alıyor.

Cioyeva günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamasında, Güney Osetya yönetiminin anayasaya aykırı davranmakla kendisini kanun dışı bıraktığını ifade etti, ayrıca Devlet Konseyi kuruluşu ve yapısı hakkında bugün başkent Tshinval’de yapılan mitingde açıklamada bulunacağını kaydetti. Cioyeva taraftarlarını Shinval meydanında toplanmaya çağırdı.

Bu açıklamalara karşılık Başsavcı Yardımcısı Eldar Kokoyev, Cioyeva’yı ‘renkli devrim’ hazırlığında olmakla suçladı. Yönetimin buna izin vermeyeceğini kaydeden Kokoyev, “Cioyeva’nın eylemleri Yüksek Mahkeme ve parlamento tarafından alınan kararlara aykırı. Kendisini devlet başkanı olarak ilan etmesi ve devlet konseyi oluşturması tamamen hukuk dışıdır” dedi.

Alla Cioyeva ise Kokoyev’in açıklamalarını provokasyon olarak değerlendirdi. Kendisi ve taraftarlarının herhangi bir renkli devrim hazırlığı içinde olmadığını ifade eden Cioyeva, kendisine destek verenleri olası her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olmaya ve zaferlerini yasal yollarla savunmaya çağırdığını kaydetti. KU/ÖZ/YA