Güney Osetya’da yeni seçim tarihi belirlendi

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya parlamentosu dün geç saatlerde düzenlediği olağanüstü oturumda, yeniden yapılcak devlet başkanlığı seçimleri için 25 Mart 2012 tarihini belirledi. Seçime kimlerin katılacağını Yüksek Seçim Kurulu belirleyecek.

28 Kasım’da Yüksek Mahkemeye şikayet başvurusunda bulunan, mevcut iktidar ve RF destekli devlet başkanı adayı Anatoli Bibilov’un şikayeti mahkeme tarafından dün görüşüldü. Mahkeme, Bibilov’un şikayetini haklı bularak 27 Kasım’da yapılan ikinci tur seçim sonuçlarının iptaline karar verdi. Seçimler muhalif aday Alla Cioyeva’nın zaferi ile sonuçlanmıştı.

Güney Osetya Yüksek Mahkeme Başkanı Atsamaz Biçenov, mahkeme kararının Yüksek Seçim Kuruluna gönderildiğini açıkladı. İlk açıklamasında Biçenov, Alla Cioyeva’nın adaylığının iptal edildiğini belirtmiş, ancak daha sonra “Alla Cioyeva ve diğer adayların devlet başkanlığı seçimine katılmasıyla ilgili meseleyi Yüksek Seçim Kurulu belirleyecek, çünkü bu konu onların yetkisinde” açıklamasında bulundu. KU/ÖZ/YA