Güney Osetya’da sosyal demokratlar sükunet çağrısı yaptı

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Sosyal Demokrat Parti Lideri Dmitri Tasoyev, yaşanan son olaylarla ilgili olarak devlet başkanı, parlamento ve siyasi güçleri sağduyu ve sükunete çağırdı.

Kendisi de devlet başkanlığı seçimlerine aday olan Tasoyev, açıklamasında “Şu durumda her zamankinden daha fazla kanunlara riayet etmemiz gerekiyor” ifadesine yer verdi

Güney Osetya’da gerginliğin kaynağı seçim kampanyası çerçevesinde yaşanan gelişmeler. Yüksek Seçim Kurulu 30 Eyül’de devlet başkanlığına aday olan Cambolat Tedeyev’in başvurusunu reddetti. Tedeyev taraftarlarının Yüksek Seçim Kuruluna girmeye ve binayı yağmalamaya çalıştığı, 30-100 kişinin gözaltına alındığı kaydediliyor. Son olarak ‘kanlı olayların’ meydana gelmesinden endişe ettiğini dile getiren Güney Osetya Silahlı Kuvvetler tümgenerali Anatoli Barankeviç, Rusya devlet başkanından Güney Osetya’ya bağımsız bir komisyon göndermesi talebinde bulundu.

Sadece ortak gayretle provokasyonlardan kaçınmanın mümkün olduğunu ifade eden Sosyal Demokrat Parti Lideri Dmitri Tasoyev, mesajında ülkede var olan durumdan çıkış yolu olarak tüm tarafların, iktidar, muhalefet, toplum ve devlet başkanlığı adaylarının diyalogu ile mümkün olduğunu kaydediyor ve halk seçim hakkı verilmesi, siyasi nedenlerle vatandaşların takip edilmesine son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Güney Osetya sosyalist partisi ‘Fıdıbasta’ (Vatan) da ülkede meydana gelen durumun çözüme kavuşturulması için tüm siyasi ve sivil güçlerin temsilcilerinin katılımı ile bağımsız bir komisyon kurulması gerektiğini açıkladı. KU/ÖZ/YA