Güney Osetya’da mitingler yeniden başlayabilir

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya’da geçersiz sayılan devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Alla Cioyeva’nın seçim merkezi temsilcileri, Eduard Kokoyti’nin istifasının ardından sona erdirilen mitinglerin yeniden başlayabileceğini kaydediyor.

Cioyeva destekçisi Sergey Zasseyev “Her şey halkın elinde. Halk, kendi hak ve menfaatlerini protesto eylemleri aracılığıyla bir kez daha savunmak isteyebilir” dedi.

9 Aralık gecesi Alla Cioyeva ve Eduard Kokoyti arasında bir uzlaşma sağlanmıştı. Buna göre, Alla Cioyeva’nın 25 Mart 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine katılebilmesi öngörülmüştü.

Ancak dün Yüksek Mahkeme Başkanı Atsamaz Biçenov, Cioyeva’nın tekrarlanacak devlet başkanlığı seçimlerine katılıp katılamayacağına henüz karar verilmediğini açıkladı. Bunun üzerine Cioyeva, Biçenov ve milletvekillerinin Rusya aracılığıyla sağlanan anlaşmayı ihlal ettiklerini açıkladı.

Cioyeva tarafından oluşturulan Devlet Konseyinin, muhalefetin bundan sonra nasıl hareket edeceğine karar vermesi bekleniyor. Cioyeva’nın seçim merkezi başkanı Mikhail Hanikayev “Merkeze Cioyeva destekçileri geliyor, çünkü onlar yapılan anlaşmanın açıkça ihlal edilmesi karşısında şaşkınlığa uğradılar” dedi. KU/ÖZ/YA