Güney Osetya’da Luhansk ve Donetsk tartışması

Güney Osetya, Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgeleri Luhansk ve Donetsk ile kurulan diplomatik ilişkileri konuşuyor.

Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’de Luhansk ve Donetsk Cumhuriyetleri temsilciliklerinin açılması farklı değerlendiriliyor. Gelişmeleri yorumlayan Osetyalılar arasında olumlu görüş belirtenler olduğu gibi, Luhansk ve Donetsk’in tanınmasının, ülkenin bağımsız hareket edebilme gücü olmadığı izlenimi yarattığını düşünenler de var.

Kavkazki Uzel blog yazarlarından birinin, temsilciliklerin açılışının Güney Osetya’nın ekonomisinin gelişimine ve bağımsızlığının tanınmasıyla ilgili mücadelesine güç karacağını iddia etmesi üzerine, bazı kullanıcılar bu gelişmenin “bağımlı bir diplomatik girişim” olduğunu savundu.

Güney Osetya devlet başkanı 19 Haziran 2014’de Luhansk Halk Cumhuriyetini, 27 Haziran’da da Donetsk Halk Cumhuriyetini tanıma kararını imzaladı. Güney Osetya ayrıca 2 Kasım’da bu cumhuriyetlerde yapılan seçimleri de yasal kabul etti. Kasım 2014’de Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov dışişleri bakanlığına bu iki cumhuriyetle diplomatik ilişkiler oluşturulması talimatını verdi.

17 Nisan 2015’de Donetsk ve Luhansk’ta Güney Osetya diplomatik temsilciliği açıldı. 29 Nisan’da Tshinval’de Luhansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri temsilcilikleri açıldı. 12 Mayıs’ta Donetsk Halk Cumhuriyeti Güney Osetya’nın bağımsızlığını kabul etti.