Güney Osetya’da korkunç saldırı

Tshinval/Ajans Kafkas – Gürcistan’ın geri almak için düğmeye basmasıyla gerilimli bir süreçten geçen Güney Osetya’nın başkenti Tshinval’de savcılığa ait bir araç havaya uçuruldu.

Polise göre önceki akşam Tshinval’de Tobolov ve Puşkin caddeleri arasında Güney Osetya Başsavcısı Taymuraz Hugayev’e ait araca yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi üzerine araçta bulunan 25 yaşındaki Alana Tedeteva adlı kadın yanarak can verdi. Patlamanın etkisiyle camdan fırlayan aracın şoförü Vissarion Valiyev ise ağır yaralandı. Dün akşam gerçekleşen olay Hugayev’e yönelik ilk suikast girişimi değil. 2007’de de savcının aracı havaya uçurulmuş ama kendisi olay sırasında araçta olmadığı için kurtulmuştu.

Tiflis’ten ilginç tepki

Oset yönetimi saldırıdan Tiflis’i sorumlu tutarken Gürcistan İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, “Güney Osetya’daki ayrılıkçı rejim yüzünden insanların artık can güvenliği kalmadı” iddiasıyla dikkati çekti. Güney Osetya’nın yasa dışı örgütlerin denetimine geçtiğini öne süren Merabişvili, “Ayrılıkçı rejimin son bulmasından sonra bölgede güvenlik ve istikrar sağlanacak” dedi.

Merabişvili ‘Ölecekler’ demişti

Güney Osetya Karma Kontrol Komisyonu’ndan yapılan açıklamada ise, 25 Kasım 2005’te Merabişvili’nin bir televizyon programında Güney Osetyalı bazı yetkililerin isimlerini saydıktan sonra "Onlar ya işledikleri suçlardan ötürü cezalandırılacak ya da hayatta olmayacaklar” dediği hatırlatıldı. Merabişvili’nin açıklamasının ardından Güney Osetya’da patlak veren terör eylemlerinde en az 40 kişi ölmüştü. ÖZ/FT