Güney Osetya’da başkan adayları Osetçe ve Rusça sınavına tabi tutulacak

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu, devlet başkanlığı seçimlerine aday olacak kişilerin Osetçe ve Rusça sınavına tabi tutulmaları kararı aldı.

Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulundan yapılan açıklamaya göre, devlet başkanlığına aday olan kişilerin ülkenin iki remi dili olan Osetçe ve Rusça’ya hakim olup olmadıkları dil komisyonlarınca tespit edilecek.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Bella Pliyeva “Adaylardan, dil komisyonlarının verdiği bir konu üzerine, Osetçe ve Rusça, en az 5’er dakikalık birer konuşma yapmaları ve iki sayfadan az olmamak üzere birer metin yazmaları istenecek” açıklamasında bulundu.

Güney Osetya Parlamentosunun aldığı karar üzerine, daha önce 13 Kasım’da yapılan ancak Yüksek Mahkeme tarafından geçersiz sayılan devlet başkanlığı seçimleri 25 Mart 2012’de yeniden yapılacak.

Başkanlık için adaylık başvuruları 27 Aralık’ta başladı. 29 Aralıkta Savunma Bakan Yardımcısı İgor Alborov ilk adaylık başvurusunu yapan isim oldu. 12 Ocak’ta ise Devlet Enformasyon, İletişim ve Komünikasyon Komitesi başkanı Georgi Kabisov’un adaylık başvurusu yapıldı.

13 Kasım’da, iptal edilen devlet başkanlığı seçimlerin ilk turu ile birlikte yapılan referandum sonucunda Rusça, Güney Osetya’da resmi dil statüsü kazandı. Referandumda Rusça’nın resmi dil olması için yüzde 83,99 oranında evet oyu kullanıldı. KU/ÖZ/YA