Güney Osetya Rusya’ya bağlanıyor mu?

Tshinval/Ajans Kafkas – Osetya’da, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Güney Osetya’nın Rusya Federasyonu’na katılması hakkındaki sözleri yorumlanıyor.

 

Putin, önceki gün Seliger gençlik kampında kendisine yöneltilen, Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanmasının mümkün olup olmadığı hakkındaki soruya, ‘bu konu ile ilgili karar Oset halkına aittir’ eklinde cevap verdi. Putin’in bu açıklaması Tshinval, Vladikavkaz ve Moskova’da yankı uyandırmaya devam ediyor.

 

Güney Osetya Parlamento Başkanı Stanislav Koçiyev’e göre, Vladimir Putin’in, sözleri Güney Osetya’da memnuniyetle karşılandı. Koçiyev, “Güney Osetya halkı her zaman Rusya yapısı içinde Kuzey Osetya ile birleşmeyi hayal etti. Bunun en iyi şekilde nasıl yapılacağını zaman gösterecek. Şimdilik Güney Osetya’nın Rusya’ya katılması söz konusu değil. Her şey Rusya’nın bundan sonraki adımlarına bağlı olacak.”

 

Güney Osetya’nın Moskova Büyükelçisi Dmitri Medoyev ise Rusya’ya bağlanmanın söz konusu olmadığını açıkladı. Medoyev “Bizim için temel dayanak halkımızın özgür iradesidir. Bağımsız bir devlet kuruyoruz. Şu veya bu devletin parçası olmak söz konusu değildir. Özgürlüğümüz için çok şey ödedik, federasyon ya da konfederasyon için bundan kolayca vazgeçemeyiz. Bağımsızlık bizim için her şeyden önemli. Bugün için Güney Osetya’nın sadece Rusya-Belarus ittifakına katılması söz konusu olabilir. Evet, bu bizim hedefimiz, bu ittifakın bir parçası olmak isteriz” dedi.

 

Kuzey Osetya Başkanı Taymuraz Mamsurov referandum yapılması halinde Güney Osetya halkının Rusya’ya katılmaktan yana oy kullanacağına emin odluğunu belirtti. Mamsurov “Eğer Rusya’ya katılmak için bir referandum yürütülseydi Güney Osetya halkı bu soruya olumlu cevap verirdi, bu konuda hiç şüphem yok” dedi. “Biz halktan çok defa şunu işittik: ‘bizler Rusyalıyız, Rusya’ya katılmak’ istiyoruz” şeklinde konuşan Mamsurov, Güney Osetya’nın bağımsız bir devlet olduğunu ve ülkesi hakkında sadece kendi halkının karar alabileceğini de belirtti. OSRDY/ÖZ/YA