Güney Osetya anadiline asılacak

Tshinval/Ajans Kafkas – Abhazya’dan sonra Güney Osetya da anadilin toplum ve eğitim kurumlarında yaygınlaşıp egemen dil haline gelmesi için harekete geçiyor.

Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoyti, 2008’de kültüre yatırım yapacaklarını belirtip Oset dilinin gelişimine ilişkin kararlı önlemler alacaklarını açıkladı. Kokoyti düzenlediği basın toplantısında şimdiye kadar enerji, altyapı ve sosyal projelere ağırlık vermek zorunda kaldıklarını ve artık sıranın kültüre geldiğini belirtti.

Osetçeyi egemen kılma planı

"Şimdi Oset dili ve edebiyatının gelişimine, Oset tarihi, kültürü ve milli geleneklerin propagandasına önem verme zamanı. Sadece anadilin gelişmesinden bahsetmiyoruz; Bunlar pratik alana taşımak gerekiyor" diyen Osetya lideri, Osetçenin devlet dili olarak kullanılması ve egemen hale gelmesi için alacakları önlemleri şöyle sıraladı:

  • Çok aşamalı eğitim sistemine geçilecek. Osetçenin toplumdaki rolünün büyümesine yönelik ilk adım olarak, Osetçe çocuk kitapları basılacak. Bunlar masal ve anaokullarındaki çocuklara yönelik diğer edebi türlerde olacak.

  • Okula başlayacak çocuklar Osetçeyi biliyor olacak.

  • Osetçe ve Oset edebiyatı okul müfredatına iyice girecek.

  • Ders kitaplarında Oset halkının tarihi, kültürü ve gelenekleri daha geniş olarak işlenecek.

  • Lise son sınıf öğrencileri Osetçe, Oset edebiyatı, tarihi, kültürü ve geleneği hakkında imtihana tabi tutulacak.

  • Üniversiteye giriş sınavlarında istisnasız tüm fakülteler Osetçe dil ve edebiyat sınavı yapacak.

Osetya lideri aydınlara da çattı

"Ancak bu tür önlemler Osetçenin yeniden doğmasını sağlayabilir" diyen Kokoyti, Osetçenin gelişimi konusunda tecrübelerini paylaşmak üzere Kuzey Osetya Devlet Başkanı Taymuraz Mamsurov’a teklif götüreceğini söyledi.  Çocuklar için tüm kitapların Güney Osetya’da basılacağını, böylece yayıncılık sektörünü de canlandırmış olacaklarını belirten Kokoyti, aydınları da milli geleneklerin korunması konusunda kaygılanmamakla suçladı. Osetya lideri milli kültürün bundan sonra tahrif edilmesi konusunda aydınlarla görüşmeler yapacağını sözlerine ekledi. ÖZ/FT