Çeçenya’dan Osetlere davet var ama…

Caharkale/Ajans Kafkas – Rus yanlısı Çeçen yönetimi, Güney Osetyalı 1000 mülteciyi barındırmaya hazır olduğunu bildirdi ama iltifat gösteren olmadı.

Kafkasya’nın diğer cumhuriyetlerine Oset mülteciler dağıtılırken Çeçenya’nın davetine icabet eden çıkmadı. Kavkazki Uzel’e konuşan insan hakları örgütü çalışanlarından biri, Güney Osetyalı mültecilerin Çeçenya’ya gitmek istemediğini belirterek "Bildiğim kadarıyla Güney Osetyalı mülteciler geçici olarak Çeçenya’ya gitmeyi istemedi. Halbuki onların bir kısmı komşu cumhuriyetlerimize gitti. Özellikle Dağıstan ve Kabardey-Balkar’a" dedi.

Bunda Beslan trajedisinin yanı sıra Rusya ordusundaki Oset askeri birliklerinin birinci ve ikinci Çeçen-Rus savaşında Çeçenya’daki ‘temizlik’ operasyonlarına katılmış olmalarının yol açtığı korkuların etkili olduğu düşünülüyor. Ancak Çeçenler, Oset halkının bu acı günlerinde geçmişin defterlerinin açılmaması gerektiğini söylüyor. Caharkaleli 68 yaşındaki Salavdi Suleymanov duygularını şöyle dile getirdi. "Çeçenler hiçbir zaman yardıma ihtiyacı olan ve mağdur olanları reddetmemiştir. İster Oset, ister İnguş, isterse Rus olsun bizlerden farkı bulunmayan sivil insanlarla nasıl bir hesaplaşmamız olabilir? Normal vatandaşların hesaplaşacağı bir şey yok, bu her zaman gerektiği gibi davranmayan ‘üslerin’ işi. Ben de mülteci idim ve bir saat içinde her şeyini kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilirim."

Çeçenya yönetimi mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu bildirirken 400 Çeçen genç, Güney Osetya’daki yaralılar için kan bağışında bulunmuştu. Ayrıca Çeçen yönetimi Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’daki mülteciler için 67 ton yiyecek ve içecek malzemesi gönderdi. KU/ÖZ/FT