Bibilov’dan Sanakoyev’e görevden alma tehdidi  

Güney Osetya Parlamento Başkanı Anatoli Bibilov, Rusya ile anlaşma tasarısını yaydığı için Dışişleri Bakanı David Sanakoyev’in görevden alınabileceğini söyledi.  

 

Konuyla ilgili Kavkazki Uzel’e açıklamada bulunan Bibilov, Sanakoyev tarafından dağıtılan anlaşma taslağını parlamentonun onaylamayacağının altını çizdi. Parlamento Başkanı Bibilov “Anlaşmayı Sanakoyev’in gazetecilere verdiği haliyle onaylamayacağız. Ayrıca parlamento, üzerinde çalışılmakta olan resmi belgeyi onay almaksızın dağıttığı için dışişleri bakanının görevden alınması hakkını saklı tutuyor” dedi.

 

Rusya-Osetya anlaşması ile ilgili vatandaşların düşünceleri farklı. Bazıları, bağımsızlık mücadelesin nihai hedefinin Rusya yapısına girmek olduğunu ifade ediyor, bazıları ise Rusya yapısına girmenin hiç bir şekilde halkın yaşam seviyesini etkilemeyeceğini düşünüyor.

 

Başkent Tshinval sakini Vaja Gagloyev, “Rusya’ya katılmayı en başta siyasiler istemez, çünkü bu durumda yolsuzluktan bu kadar kolay yapamayacaklar. Biz bağımsızlığı seçtik ve ona inandık. Ama açıkçası meyve sebzesini bile kendisi yetiştiremeyen bir ülke olarak bağımsızlıktan bahsetmemiz de komik. Eğer Ağustos 2008’den sonra Rusya’dan gelen yardımlar rasyonel şekilde kullanılsaydı ve yetkililerin ceplerini doldurmak için değil de tarım ekonomisinin gelişimi için kullansaydı, bazı sosyal alanların gelişmesi mümkün olabilirdi” dedi.

Ajans Kafkas