Başkan adaylığı reddedilen Tedeyev, Güney Osetya yönetimini suçluyor

Tshinval/Ajans Kafkas – Güney Osetya Yüksek Seçim Kurulu 1 Ekim’de Cambolat Tedeyev’in devlet başkanlığı adaylığının reddedildiğini açıkladı. Karara gerekçe olarak Rusya Federasyonu Serbest Güreş Milli takım baş antrenörü Tedeyev’in, son on yıldır Güney Osetya’da yaşıyor olma kriterini yerine getirmemesi gösterildi.

Tedeyev, yönetimin özel olarak kendisinin 13 Kasım’da yapılacak seçimlere katılmasını engellemek için kanununda değişiklik yaptığını düşünüyor.

Güney Osetya güvenlik organları Tedeyev hakkında toplu eylemler organize etmek suçlamasında bulundu. Tedeyev’in seçim merkezi temsilcisi Elina Marzoyeva’nın yaptığı açıklamaya göre, toplu eylem organize etme suçlamasına bağlı olarak ifade vermeğe çağrılan Cambolat Tedeyev, savcılık temsilcilerine hiçbir yere gitmeyeceğini söyledi. Savcılık çalışanlarının, kendisini zorla götüreceklerini ifade etmesinin üzerine, Tedeyev’in destekçileri evinin önünde nöbet tutmaya başladı.

Tedeyev’i destekleyen Güney Osetya vatandaşları Rusya yönetiminden bir an önce Osetya’da yaşanan olaylara tepki göstermesini istiyorlar. Güney Osetya yönetimi ve güvenlik güçleri ise Tedeyev yanlılarının davranışı provokasyon olarak nitelendiriyor.

Tedeyev’in açıklamalarına göre, destekçilerinden 90-150 kişi gözaltına alındı. Güvenlik organları ise gözaltına alınanların sadece birkaç kişi olduğunu belirtiyorlar. KU/ÖZ/YA