Yabloko Dağıstan lideri serbest bırakıldı 

Gözaltına alınan Yabloko partisi Dağıstan şube başkanı Artur Babayev’in serbest bırakıldığı açıklandı. 

 

Kavkazki Uzel’in haberine göre, Rusya Birleşik Demokrasi Partisi Yabloko Dağıstan şubesi başkanı Artur Babayev 9 Mart 15:00’da başkent Mahaçkale’de gözaltına alındı ve Lenin emniyet şubesinde götürüldü. Yardımcısı Albert Esedov’un verdiği bilgiye göre Babayev 18:00’da serbest bırakıldı.

 

Albert Esedov konuyla ilgili olarak “Artur emniyete götürüldü ve kendisine 23 Ocak 2015’te adının bir listeye alındığı söylendi. Üstelik 2060’a kadar kayıtlıymış! Buna bağlı olarak Artur’un parmak izin almak ve fotoğrafını çekmek istediler. Parmak izi vermeyi reddetti, ama fotoğraf çekmelerine izin verdi. Büyük ihtimalle bu durum onun dini görüşlerine, sakallı oluşuna bağlı. Sakalından ötürü defalarca gözaltına alındı. Bu meselenin peşini bırakmayacağız, ne listesi olduğunu ve nereye kaydettiklerini öğreneceğiz” açıklamasında bulundu.

 

14 Ağustos 2014’de Artur Babayev eşi ve iki erkek kardeşi ile birlikte Mahaçkale’deki Sovyetski emniyetine götürüldü. Babayev evinde kanunsuz şekilde arama yapıldığını, polislerin kaba davrandığını açıklamış ve “Beni dış görünüşümden ötürü defalarca gözaltına aldılar. Sakalım polislerin hoşuna gitmedi. Galiba, polis listelerinden birine düştüm” demişti.

Ajans Kafkas