Yabloko: Babayev’e baskıları durdurun! 

Yabloko genel başkanı Sergey Mitrohin, İçişleri Bakanı Kolokoltsev’den partisinin Dağıstan teşkilatı liderine yönelik baskılara son verilmesini istedi. 

 

Yabloko Partisi Dağıstan şube başkanı Artur Babayev 9 Mart’ta başkent Mahaçkale’de gözaltına alınmış ve birkaç saat emniyette tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Fakat bu olay Babayev’in polisle yaşadığı ilk sorun değildi. Hakkında herhangi bir suçlama bulunmamasına rağmen defalarca kez benzer süreçleri yaşayan Babayev’e bu defa adının şüpheli listelerinde yer aldığı söylendi. Kaç kez gözaltına alındığını sayamadığını belirten Dağıstanlı siyasetçi, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada “Emniyete götürülünce önce neden sakallı olduğum soruluyor, ardından ne zaman namaz kılmaya başladığım, sonra namaz kılmayı kimin öğrettiği ve namaz kılmak için nereye gittiğim” dedi.

 

Babayev’in anlamsız polis takibatından kurtarılması için Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’e başvuruda bulunan Yabloko genel başkanı Sergey Mitrohin, teşkilat başkanının polis kayıtlarından çıkarılmasını istedi.

Ajans Kafkas