Rusların gidişi Dağıstan’a dert oldu

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan hükümeti ülkedeki Rus nüfusun her geçen gün azalmasını önlemenin derdine düştü.

25 Nisan’da başkent Mahaçkale’de Dağıstan hükümeti bünyesinde Rusların problemleriyle ilgilenen komisyon Rus nüfusun azalmasını engelleme konusunda yapılanları ve alınabilecek önlemleri görüştü.

Başbakan Yardımcısı Ummulpazil Omarov, Dağıstan insan hakları müsteşarı Svetlana Alisultanova, bakanlık ve müdürlük temsilcileri ile bölge başkanlarının katıldığı toplantıda Ekonomi Bakan Yardımcısı İbrahim Sungurov, hükümetin Rus nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kızlarski ve Tarumovski bölgelerinin sosyo-ekonomik gelişmeleri konusunda yaptığı çalışmaları anlattı.

Sungurov’a göre, Kizlarski bölgesinin Kordonovka köyünde bir okulun açılışı gerçekleştirildi, Tarumovski bölgesinin Tarumovka köyündeki okula ilave yapılması, Kizlar kentindeki su borularının döşenmesi tamamlandı. İki bölgeye 2003’den 2007’ye dek tarım aletlerinin kiralanması konusunda öncelik tanındı. Bu bölgelere sunulan öncelikler sayesinde 1 milyon ruble değerinde büyük baş hayvan temin edildi.

İzberbaş kentinin belediye başkan yardımcısı Abdulkasim Abusalimov da, 2003’den 2007’ye kadar 238’i Rus olmak üzere 4312 kişinin kentten göç ettiğini ve Rus nüfusun sorunlarının halledilmesi için yürütülen çalışmaların bir neticesi olarak aynı dönemde 124 Rus’un kente döndüğünü söyledi. Abusalimov’a göre, Rusların kenti terk etmelerinin iki nedeni var; Birincisi başka bölgelerdeki akrabalarıyla birlikte yaşama isteği, ikincisi de uzmanlık alanlarına göre başka kentlerde iş bulabilmeleri.

Cumhuriyette 1989’da 150 bin olan Rus nüfusu 2002 nüfus sayımında 121 bine düşmüştü. Dağıstan’da yaşayan halklar arasında altıncı sırada olan Rusların nüfusu giderek de azalıyor. Bu düşüşü azaltmak için Dağıstan yüksek eğitim kurumlarında Rus gençlere özel kontenjanlar bile ayrıldı. 60 bin üniversite öğrencisinden 3 binini Ruslar oluşturuyor. Yönetimde de önemli mevkiler Ruslara tahsis ediliyor. Kizlarski ve Tarumovski bölgelerinin başkanları Rus. Dağıstan başbakan yardımcılığı görevini yine Rus kökenli Nikolay Çiçvarin yürütüyor. Aynı zamanda Yatırım ve Dış İlişkiler Bakanı Maksim Şipakin ve Eğitim Bakanı Aleksey Gasanov da Rus.

Rusları taltif için 2006’da Başkent Mahaçkale’de bir Rus öğretmenin anıtı Devlet Başkanı Mukhu Aliyev ile Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov, Mahaçkale Belediye Başkanı Said Amirov’un katılımıyla dikilmişti. KU/ÖZ/FT