Kurbanov: Silovikler barışçıl çözümden kaçıyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan Sivil Yaşama Adaptasyon Komisyonu başkanı Rizvan Kurbanov, barışçıl çözüm arayışlarına engel olan İçişleri Bakanlığı yetkililerini eleştirdi.

 

Rusya Federasyonu Duma anayasa mevzuat komitesi başkan yardımcısı, Dağıstan sivil yaşama adaptasyon komisyonu başkanı Rizvan Kurbanov, İçişleri Bakanlığı üst düzey yönetimi içindeki diyalog karşıtı görüşleri eleştirdi.

 

21 Şubat’ta Mahaçkale’de, ‘aşırılıkçı faaliyetler’ ve silahlı eylemlerine son veren kişilerin sivil yaşama adaptasyonu ile ilgilenen devlet komisyonunun bu seneki ilk toplantısı yapıldı. Toplantıda komisyona yapılan dokuz müracaattan dördü kabul edildi. Basına kapalı olarak yapılan toplantının ardından Kurbanov gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Kurbanov’un verdiği bilgilere göre, af başvurusu reddedilen beş kişi hakkında üyelerinin bazıları çekimser kaldı. Ancak bu kişilere, soruşturma sürecinin tamamlanmasının ardından, mahkeme öncesinde bir kez daha komisyondan geçme imkanı tanınacak.

 

Komisyon üyeleri arasında her zaman fikir birliğine varılamamasının olağan karşılanması gerektiğini belirten Kurbanov, bununla birlikte temel bir yaklaşım sorununun altını çizdi. Kurbanov “Komisyonun güvenlik güçlerini temsil eden kesimi af için başvuran beş kişi aleyhinde tavır sergiledi. Dağıstan İçişlerine bağlı birimlerin örgüt üyelerinin silah bırakması için ne yaptıkları yönündeki soruma Dağıstan İçişleri Bakan Yardımcısı Vasili Salütin ‘bu bizim işimiz değil’ şeklinde cevap verdi. Ona RF Devlet Başkanı Mevdevev’in ‘silahla mücadele etmek yerine aynı masada tartışmak daha iyidir’ sözünü hatırlattım” dedi.

 

İçişleri Bakanlığından herhangi bir temsilcinin değil de Bakan Yardımcısının böyle bir cevap vermesi karşısında şok olduğunu ifade eden Kurbanov, “Bu düşüncenin şahsi olduğunu tahmin ediyorum. O sadece birkaç aydır Dağıstan’da çalışıyor ve adaptasyon komisyonunun ne olduğunu anlayamadı. Bu yaklaşımını değiştirmediği takdirde onun bir sonraki komisyon toplantısına katılmaması gerekir” şeklinde konuştu.

 

Kurbanov, örgüt üyeleri ile sadece güç kullanarak mücadele edilmesi gerektiğini savunan yaklaşımın güvenlik güçleri içindeki bir kesim tarafından da paylaşıldığını belirtti. Kurbanov’a göre, güvenlik birimlerinin, silah bırakmak isteyenlerle barışçıl müzakere görevini üstlenmeleri gerekiyor. KU/ÖZ/YA