İnsan hakları örgütleri: Ahmetnabiyev cinayeti açığa çıkarılsın

Mahaçkale – Uluslararası insan hakları örgütleri Dağıstanlı gazeteci Ahmetnabi Ahmetnabiyev cinayetinin acil ve etkili şeklinde soruşturulmasını istiyor.  

 

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme), Civil Rights Defenders ve Amnesty International (Af Örgütü) örgütleri, Dağıstanlı gazeteci Ahmetnabi Ahmetnabiyev cinayetinin acil ve etkili şeklinde soruşturulmasını istiyor. Her üç kuruluşun da konu hakkındaki açıklamalarında Dağıstan’ın ve tüm Kafkasya’nın gazeteciler için yüksek risk taşıdığı belirtilirken, HRW ve Civil Rights Defenders Dağıstan’da 2011’de Çernovik gazetesi kurucusu Gacimurad Kamalov’un öldürülmesi olayını da hatırlatıyor. Civil Rights Defenders’in açıklamasında örgütün müdürü Robert Hardh’ın şu ifadeleri yer alıyor: “Dağıstan’da ve Kafkasya’nın diğer bölgelerinde çalışan gazeteci ve insan hakları savunucularının güvenlik zafiyetinden derin endişe duyuyoruz. Onlar şiddet ve cinayetlerle körüklenen bir korku atmosferi içinde görev yapıyorlar. Rusya yönetiminin artık bu insanların haklarını korumak için önlemler almasının zamanı gelmiştir”

 

Önceki gece cinayete kurban giden Ahmetnabi Ahmetnabiyev Kavkazki Uzel ve haftalık Novoe Deleo gazetesi için çalışıyordu. İnsan hakları örgütleri, gazetecinin yoğunlaştığı konuların, hedef seçilmesinde sebep teşkil ettiğinin altını çiziyor. HRW Rusya programı müdürü Tanya Lokşina, “Ahmetnabiyev, uzun yıllardır Rusya’nın en sıcak bölgesindeki insan hakları ihlalleri ve yasa dışı eylemleri rapor ediyordu. Bu kesinlikle basit bir cinayet değil, onun mesleki faaliyetleriyle bağlantılı” derken,  Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya müdürü John Dalhuisen, “Ahmetnabiyev, Kafkasya’da hayati tehlike içeren çalışma şartları altında insanları, adaletsizlik, güvenlik güçlerince işlenen insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk olaylarından haberdar ediyordu” açıklamasında bulundu.

AjansKafkas