Hasavyurtlu aile silovik baskısından isyan ediyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da 2008’den bu yana defalarca izinsiz arama, sorgu ve gözaltılarla polis baskısına maruz kalan bir aile insan hakları savunucularına başvurdu.

Hasavyurt polisi 2011’de bir polisin hayatına kastettiği suçlamasıyla hakkında federal arama emri bulunan 27 yaşındaki Salim Musalimov’a ulaşmak amacıyla aileye baskı yapıyor. Ancak Musalimov’un 2010’dan beri Fransa’da olduğu, bundan ötürü kendisine atfedilen suçu işlemesinin mümkün olmadığı ifade ediliyor.

Memorial insan hakları merkezine başvuran dört çocuk annesi Dagmara Musalimova insan hakları savunucularından, ailesini sürekli baskı ve aramalara karşı korumalarını istiyor.

Aile olarak güvenlik organları çalışanları tarafından 2008’in sonundan beri baskıya maruz kaldığını ifade eden anne Dagmara, “Oğullarım 1985 doğumlu Salim ve 1990 doğumlu Said Hasavyurt’ta parke taşı üretilen bir yerde çalışıyordu. Her şey 2008 sonunda iş yerindeki herkesin Hasavyurt emniyeti çalışanlarınca gözaltına alınmasının ardından başladı. Bize o gün şehirde işlenen bir suç nedeniyle sorgulama yapıldığı söylendi” açıklamasında bulundu.

Haklarında herhangi bir suçlama yapılmayan gençler o gün serbest bırakıldı. Olaydan iki sonra, 3 Kasım 2010’da ise silovikler arama emri ile Musalimov ailesinin evine geldiler.

Dagmara Musalimova, “Sebep göstermeden arama yaptılar. Kanuna aykırı hiçbir şey bulamadılar, evdeki dört cep telefonu ve bilgisayarı kontrol etmek için götürdüler. Aynı gün Salim ve Said gözaltına alındı, yine aynı gün aldıkları şeyler de iade edilerek serbest bırakıldılar” dedi.

Ertesi gün Salim Musalimov ailesi ile Moskova’ya oradan da Fransa’ya geçti. Ailenin evindeki bir sonraki arama 9 Ocak 2011’de yapıldı. Bu aramayla ilgili olarak Dagmara Musalimova, “O anda evde olan diğer oğlum Said’e, Salim’in nerede olduğunu sordular. Said, Salim’in Fransa’da olduğu cevabını verdi. Silovikler bu cevaptan memnun kalmadı. Onu sakladığımızda ısrar ettiler. Said’i götürdüler, hakkında hiçbir suçlama olmadan bir gün gözaltında kaldı” dedi.

Anne Musalimova’nın ifadesine göre, Novolakski bölgesi Çaravili köyünde bulunan evlerine 10 Ocakta 50-60 kişilik silovik grubu baskın yaptı: “Bahçeye iki BTR zırhlı aracı ve URAL tipi araç ile yollarındaki her şeyi yıkarak girdiler. Üstelik URAL bizim bahçemize komşu bahçeden girdi ve duvarı yıktı. Arama emrini göstermeden her yeri aradılar. Hiçbir şey bulamadılar ve gitmeden önce cep telefonlarımızı aldılar, eşimi beraberlerinde Hasavyurt emniyetine götürdüler”.

Eşi ve oğlunun aynı anda sorgulandığını ifade eden Dagmara Musalimova, kızının da sorgulanmak üzere okulundan alınıp polis şubesine götürüldüğünü kaydetti. Musalimova “Tüm geçen zaman boyunca oğlumun nerede olduğunu sordular. Onun yerini gizlemiyoruz, üstelik o Fransa’dan 2010’dan beri göç hizmeti listelerinde olduğunu gösteren bir rapor gönderdi. Bize Salim hakkında hangi suçtan ötürü şüphe olduğu da izah edilmedi” şeklinde konuştu.

Oğlunun neyle suçlandığını öğrenmek üzere başsavcılığa başvurduğunu ifade eden Dagmara Musalimova, ‘sorgu hakimi Aliyev’den gelen cevapta 9 Ocak 2011’de işlenen bir suçtan ötürü arandığı söylendi’ dedi. Musalimova, ailesi ile 2010’dan beri Fransa’da bulunan oğlunun 2011’de işlenen bir suçtan ötürü aranıyor olmasına anlam veremediğini ifade ediyor.

Hasavyurt emniyetinde arananların resimlerinin olduğu panoda Salim Musalimov’un fotoğrafının da olduğunu belirten anne, oğlunun bu panodaki fotoğrafının sahte olduğunu, çünkü oğlunun hiçbir zaman sakal bırakmadığını da sözlerine ekledi. KU/ÖZ/YA