Elektrik yok, doğalgaz yok, su yok; çözüm hiç yok

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de kış boyunca insanları çileden çıkartan elektrik, doğalgaz ve su kesintilerine hala çözüm bulunamıyor.

Dün başkentin Leninkent semtinde yaşayanlar meydana inip yerel yönetime öfkesini gösterdi.

Göstericiler, yerel idareyi hiçbir şey yapmadığı gibi kendi imkânlarıyla doğalgaz getirme çalışmalarına da köstek olmakla suçladı. Verilen bilgilere göre, semt sakinleri kendi aralarında altışar bin ruble toplayarak doğalgaz boru döşemeye başladı. Ancak borular döşenirken yönetim gereken şartlara uygun olmadığı gerekçesiyle çalışmaları durdurdu.

Mitinge katılan Omar Davudov, ısınmak için ekstradan para harcadıkları halde donduklarını ve kimsenin bu gerçeği bilmek istemediğini söyledi. Elektrikte durumun daha da vahim olduğunu belirten Davudov, düşük voltaj nedeniyle ne buzdolabı ne televizyon çalıştırabildiklerini kaydederek, “Son bir haftada elektrik tamamen kesildi ve mahalleye elektrik sağlayan transformatör yetersiz” dedi. Su sıkıntısı da mahallenin eski problemlerinden. Davudov’a göre insanlar elektriksiz, doğalgazsız ve susuz yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlar yemek hazırlamak için mutfak tüpüne, elektrik için jeneratörlere mahkum hale geldi. Çocuklar mum ışığında ders çalışıyor.  

Dünkü gösterinin ardından başbakan yardımcılarından biri, Leninkent temsilcilerini kabul ederek soruna çözüm bulma sözü verdi. KU/ÖZ/FT