Dağıstanlı mahkum neden cezasını evine yakın bir yerde çekemiyor? 

Dağıstanlı mahkum hem memleketinden hem de yargılandığı Moskova’dan çok uzaktaki bir cezaevinde kötü şöhretli bir cezaevinden yardım çağrısı yapıyor.

 

Kafkasya Politikası’ndan (Kavpolit) Rustam Calilov, Dağıstanlı bir mahkumun yardım çığlığını yazdı. Dağıstan’ın İzberbaş şehrinden 34 yaşındaki Arsen Omarov Moskova’da bir suç işledi. Cezasını Amurskaya bölgesinde Blagoveşensk’te çekiyor. Cezaevinde işkence ve kötü muamele gördüğünü ifade eden mahkum, yasaların kendisine tanıdığı haklar çerçevesinde cezasını ikamet ettiği ya da yargılandığı bölge sınırları içindeki bir cezaevinde çekmek istediğini, 11 bin kilometre uzaklıkta tutulmak istemediğini söylüyor.

 

Kavpolit’e yazdığı açıklamada Arsen Omarov, Amurskaya bölgesi 2 nolu cezaevinde kaldığını ve sürekli baskı gördüğünü belirtiyor. Omarov’un ifadesine göre, kendisinden çok önce bu cezaevi mahkumlara karşı kötü muamelesiyle ünlenmişti, bu yüzden defalarca açlık grevi ve intihar girişimi yaşandı. Dağıstanlı mahkum da Blagoveşenski’nin ‘disiplinini’ iliklerine kadar tecrübe ettikten sonra bir protesto yöntemi olarak açlık grevi ve intiharı onaylamaya başladı.

 

Omarov gasp suçundan 7 yıl hüküm giydi. Bunun iki yılını geçici tutukevinde geçirdi, 2,5 yıldır da Blagoveşenski cezaevinde. Omarov’la birlikte bütün Müslüman mahkumların dini görevlerini yerine getirme ve helal gıda hakları ihlal ediliyor.

 

Omarov’un isteği kanunun kendinse tanıdığı hak çerçevesinde, cezasını çekmek için Dağıstan’a ya da yakın bir yere nakledilmek. Onu ziyaret edemeyen ailesi ve yakınları nakil için bütün ilgili mercilere başvuruda başvurdu, fakat henüz herhangi bir gelişme sağlanamadı.

AjansKafkas