Dağıstanlı avukat Magomed Guçuçaliyev öldürüldü

Mahaçkale – Dağıstanlı avukat Magomed Guçuçaliyev Mahaçkale’de kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. 

 

Olay 12 Temmuz gecesi 22:00 sıralarında Mahaçkale’nin kuzeyindeki Semender kasabası Abdulayev caddesinde meydana geldi. Dağıstan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Guçuçaliyev’in evinin yakınlarında türü belirlenemeyen bir silahla öldürüldüğü kaydedildi.

 

Öldürülen avukat 31 Mayıs’ta Leninkent kasabasında gözaltına alınan Sirajudin Guçuçaliyev’in babasıydı. Dağıstan İçişleri Bakanlığı Sirajudin Guçuçaliyev’i Mahaçkale kundaklama-terör grubu lideri olarak adlandırdı.

 

Sirajudin’in gözaltına alınmasının ertesi günü Mahaçkale belediye başkanı Said Amirov tutuklanarak Moskova’ya götürüldü. Güvenlik organları kaynakları Guçuçaliyev’in Amirov ile irtibatı olduğu yönünde ifade verdiğini açıkladı.

 

Avukat İsrapil Gadalov, Magomed Guçuçaliyev’in öldürülmeden yaklaşık iki ay kadar önce baroya avukatlık statüsünün durdurulması için başvuruda bulunduğunu belirtiyor. Gadadov “Cevap alıp almadığına dair bilgim yok, ama o günden beri hiçbir iş almadı. Kararında etkili olan şey neydi bilmiyorum. Belki de sadece yorulmuştu” dedi.

 

Öldürülen avukatın yakınlarından biri suçluların Magomed Guçuçaliyev’in camiye gidiş saatini beklediklerini ifade etti: “Camiye gitmek için evden çıktı. Katiller ilk önce onu yaraladı, daha sonra göğsünden ve başından vurarak öldürdüler”.

 

Magomed Guçuçaliyev’in bir başka akrabası da olayla ilgili şu açıklamada bulundu: “Son zamanlarda oğlu için çok üzülüyordu, başka bir işle uğraşmıyordu. Cinayetin Sirajudin’in ‘suçladığı’ kişilerce işlenmiş olabileceği sözleri dolaşıyor, fakat bu kesinlikle saçmalık. Said Amirov’un tutuklanmasının nedeni Sirajudin’in ifadesi değil, o böyle bir ifade vermedi. Öyle büyük işlerin içinde de değildi. Belki de bu cinayet, bir şekilde öldürülmüş olan meslektaşları Umar Sagidmagomedov ile ilgilidir. Avukat arkadaşları Sagidmagomedov cinayeti ile ilgili kendi özel soruşturmalarını yürütüyorlardı”.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas