Dağıstan’ın Mavrayev dergisinin tanıtımı Moskova’da yapıldı

Dağıstan’ın Mavrayev yayınevi ve kültür-tarih dergisi Moskova’da tanıtım programı gerçekleştirdi.

Dağıstan’ın kültür-tarih dergisi Mavrayev ve aynı adlı yayınevinin ürünlerinin Moskova’daki tanıtım programı 23 Nisan’da, Lev Tolstoy Devlet Müzesinde, şair Grigori Vihrov’un “Kelimelerin Kucaklaşması” programı çerçevesinde gerçekleştirildi.

2011’de kurulan Mavrayev yayınevinin yayın yönetmeni Rabadan Magomedov, konuşmasında Dağıstanlı aydın Magomed Mirza Mavrayev’e karşı sorumluluk hissiyle hareket ettiklerini kaydetti. Magomedov, “Yayınevimiz, adını taşıdığı Dağıstan’ın ilk yayıncısı Magomed Mirza Mavrayev’e karşı sorumlu. O, bizim Dağıstanlı İvan Fedorov’umuz. Dağıstan dillerinde, Arapça, Farsça, Çeçence, Azerice ve Osetçe kitap yayınlayan ilk o oldu. Kısa süreli yayıncılık hayatında din, ilahiyat, tarih, coğrafya ve edebiyat alanında 500’den fazla eser yayınladı” dedi.

Yazar Said Ninalalov da yayınevinin gelecekteki planlarını anlattı: “Daha çok edebiyat eserleri, çocuk kitapları ve sanat kitapları ile ilgilenmeyi planlıyoruz. Yakında seramik ustalarıyla ilgili serinin ilk kitabı, ardından da Kubaçi’li kuyumcu ustaları ile ilgili kitap çıkacak”. Yayınevi ayrıca, Dağıstan dillerinde çalışmalar yayınlamayı planlıyor.

Üç ayda bir yayınlanan ve Dağıstan’ın tanınmış araştırmacı ve yazarlarına yer veren Mavrayev dergisinin editörü Patimat Tahnayeva ise şunları söyledi: “Milli bilincin yeniden canlanması, elbette bilgi istiyor ve bizler bu talebe karşılık vermeye çalışıyoruz. Dağıstan’ın böyle bir dergiye ihtiyacı vardı ve üç yıl önce Rabadan Magomedov bu adımı attı. Dergimizin sadık bir okuyucu kitlesi var ve büyüyerek yolumuza devam ediyoruz”.