Dağıstan’da göz altına alınan imam kayıp

Dağıstan’da İmam Feliks Agaragimov kayıp !

Dağıstan’ın Süleyman-Stalski bölgesi, Kurkent köyünde gözaltına alınan imam Feliks Agaragimov’un nerede olduğu bilinmiyor. İmamın yakınları Agaragimov’un nerede olduğunu bilmiyor, Süleyman-Stalski bölge emniyeti ise gözaltı olayını doğrulamıyor.

 

1983 doğumlu ve Kurkent köyünde imamlık yapan Feliks Agaragimov, 6 Mayısta evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınıp götürüldü.

 

Feliks Agaragimov’un kardeşi Nagrudin Agaragimov’un ifadesine göre, sabah 8 gibi imamın evine aramaya geldiler. Nagrudin Agaragimov “ Evde kardeşim, eşi, en büyüğü sekiz yaşında olan üç çocuğu ve 80 yaşındaki annemiz vardı. Ben Kurkentte yaşamıyorum, olayı öğrenince geldim” açıklamasında bulundu.

 

Nagruddin, annesinin arama esnasında dışarıda 10 araç saydığını, içinden bazıları maskeli olmak üzere silahlı kişilerin indiğini ifade etti. Nagruddin Agragimov “ Araçtan inen kişiler doğrudan kardeşimin evinin bahçesine girdiler. Kendilerini tanıtmadılar, ancak annemin anlattığına göre, onlardan bazıları dış görünüşü ile yerli insanımıza benzemiyordu, büyük ihtimalle onlar Rusya merkezinden staja gelenlerdi, geri kalanlar ise Dağıstanlı. Silovikler herhangi bir belge, arama izni göstermediler, şahit çağırmadılar, doğrudan odalara girdiler ve arama yapmaya başladılar” dedi.

 

Annesinin siloviklere ne olduğunu sorduğunda kabaca itildiğini ve düştüğünü, kaburgasının zarar gördüğünü ifade eden Nagrudin Agaragimov “ Ona doğrudan vurdular, hatta vücudunda izler kaldı. Daha sonra gelinimiz dört silovikin odalardan birine girdiğini ve arkalarından kapıyı örttüklerini gördü, buna karşı çıkmaya çalıştı, ancak ona da kabaca davrandılar ve odadan çıkardılar. Daha sonra odadan ellerinde üç veya dört mermi kartuşu olduğu halde çıktılar ve güya bunları sandıktan bulduklarını söylediler. Ardından kardeşimi alıp götürdüler” dedi.

 

Nagrudin Agaragimov, bu mermi kartuşlarının gelenler tarafından getirildiğini düşünüyor. Kardeşinin imamlık yaptığını, evli ve beş çocuk babası olduğunu kaydediyor. Ayrıca kardeşinin evinde üç yıl önce de arama yapıldığını hatırlatıyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas