Dağıstan’da eylem: silovik sınır tanımazlığı protesto edildi

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de dün güvenlik güçlerinin usulsüz uygulamaları ve insan hakları ihlallerine karşı bir protesto eylemi yapıldı.

Avar tiyatrosu yanında gerçekleştirilen miting, ‘Adiller Birliği’, ‘Ehl’üs-Sünne’, ‘Dağıstan: Barış ve Uzlaşı Bölgesi’ sivil toplum örgütleri ile kaçırılan insanların yakınlarınca organize edildi. Mitingde söz alan konuşmacılar, halkı, korkularını yenerek haklarını aramaya çağırdılar ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.

Mitingde konuşan Şamhal kasabası sakinlerinden Kurban Magomedov, 19 Kasım’da evinin kimliği belirsiz, maskeli kişilerce arandığını anlattı: “Camiden eve döndüğümde evimin çevrelendiğini gördüm. Bu maskeli insanlara ne oluyor diye sorduğumda, bir mağazadan çalınmış şeyleri aradıklarını söylediler. Evde arama yaptılar, ancak bir şey bulamadılar”

Magomedov “Maskelilerden biri diğerine ahırı kontrol etmesini söyledi, oraya gitti ve bir şey bulamadan döndü. Aynı kişi ahıra bir başkasını gönderdi. Bu kez arama yapan kişi küçük bir paketle döndü, paketin içinden patlayıcı çıktı. Beni Kirov emniyetine götürdüler. Bir yere gitmeme şartıyla dün serbest bıraktılar” dedi. Kurban Magomedov aynı gün içinde kendisi ile beraber 7 kişinin daha gözaltına alındığını ve onların Mahaçkale geçici hapishanesinde tutulduklarını söyledi.

Adiller Birliği Başkanı Magomed Kartaşov, mitingdeki konuşmasında, halkı hakkını aramak için korkusunu yenerek sokağa çıkmaya çağırdı. Kartaşev, “Bize İslamın miting yapmayı yasakladığını, bunun haram olduğunu söylüyorlar. Gerçekte evde oturup, etrafında meydana gelen sınırsızlıklara kayıtsız kalmak haram. Gerektiğinde her Cuma benzeri eylemler düzenlemeye hazırız” dedi. Kartaşev ayrıca, gazetecilerden, olayları belirli kurumların veya kişilerin talep ettiği şekilde değil objektif bir biçimde sunmalarını istedi.

Ehl’üs-Sünne temsilcisi Gacimagomed Mahmudov ise konuşmasında silovikleri ‘gestapo metotlarından’ vazgeçmeye çağırdı.

Miting organizatörleri 25 Kasım’da Mahaçkale’nin merkezinde daha geniş katılımlı bir gösteri yapacaklarını açıklayarak eylemlerine son verdi. KU/ÖZ/YA