Dağıstan siyasetini elektrik çarptı!

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de kışın ortasında halkı isyan noktasına getiren elektrik ve doğalgaz kesintileri ülke parlamentosunda tartışılırken, hükümet ile yerel yönetim karşı karşıya geldi.

Önceki gün hükümet üyeleri, yerel yöneticiler, milletvekilleri, uzmanlar ve halkın katıldığı parlamento oturumunda Devlet Başkanı Mukhu Aliyev, Mahaçkale Belediyesi’ni kamu hizmetlerindeki ağır aksaklık yüzünden eleştirip sorumluları cezalandırmakla tehdit etti.

Oturum hükümette kamu hizmetlerinden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Rizvan Gazimagomedov’un soruna dair sunumuyla başladı. Gazimagomedov, 14 Ocak’tan beri 281 konutta elektrik ve 119 konutta da ısınmanın olmadığını söyledi.

Ardından söz alan milletvekili Perziyat Bagandova ortaya çıkan durumun önceden tahmini güç doğal felaketlerin bir sonucu olduğunu belirterek yerel yönetime kalkan oldu. Yönetimden Mahaçkale elektrik ve ısıtma sisteminin yeniden inşa edilmesi için 150 milyon ruble ilave ödenek talep eden Bagandova’nın sözlerine salondan büyük tepki geldi.

Devlet Tıp Akademisi Rektörü Abdurahman Osmanov,  Mahaçkale elektrik sisteminin ne kadar kar getirdiğini sorup, “Paranın nereye harcandığı açığa çıkarılmalıdır” diye çıkıştı. Parlamento Başkanı Magomed Suleymanov ise Mahaçkale Belediyesi’nin elektrik faturalarına tadilat giderlerini yansıttığını hatırlatarak, şebekenin yenilenmesi için gereken parayı kendisinin bulması gerektiğini belirterek, “Neden ülke bütçesi bazılarının hatalarını telafi etmek zorunda kalsın ki” dedi.

Suleymanov daha da ileri giderek ortaya çıkan krizin sorumlularının yargılanması ve gerekirse işlerinden kovulmaları gerektiğini ifade etti.

Tartışmaları dinledikten sonra kürsüye çıkan Devlet Başkanı Aliyev de, "Sarsıntılar olmadan yaşamalıyız. Meydana gelen durumu, kamu hizmetleri idaresinin sistem krizi diye adlandırılabilir. Sorumluluk Mahaçkale belediyesine aittir" diye konuştu.

Devlet başkanlığının ‘acil hat’ telefonuna gelen çağrıların yüzde 80’inin Mahaçkale’de elektrik ve ısıtmanın olmayışı ile ilgili olduğunu belirten Aliyev, kamu hizmetlerinin profesyonel kişilerce yapılması gerektiğini, ancak burada böyle insanların görülmediğini söyledi. Mahaçkale’deki sorunun 28 Ocak’a kadar çözülmesini isteyen Aliyev, aksi takdirde suçluların cezalandırılacağını vurguladı. ÖZ/FT