Üç Çeçen kardeşin yargısız infazına isyan

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence edilip öldürülen biri polis üç kardeşin katillerinin bulunması için bir gösteri düzenlendi.

18 Aralık’ta başkent Caharkale’deki insan hakları yetkilisinin ofisinin önünde toplanan Çeçenler, Rus yanlısı yönetimden sorumluları bulup cezalandırmasını istedi. Gösteriye öldürülen gençlerinin yakınlarının yanı sıra ‘Materinskaya Trevoga’, ‘Laman az’, ‘Koalitsiya’, ‘Severokavkazki Mirotverçeski Sentr’ adlı sivil örgütlerin temsilcileri katıldı.

Çeçenya devlet başkanı, savcılık ve içişleri bakanlığına, Rusya İnsan Hakları Yetkilisi’ne yönelik bir mesaj yayımlayan göstericiler, Çeçenya insan hakları yetkilisi Nurdi Nuhajiyev ile de görüştü. Nuhajiyev, cinayetin objektif soruşturulması için takip sözü verdi.

Güney Rusya Enformasyon Analitik Ajansı’dan Heda Saratova’nın verdiği bilgilere göre, Ahdan ve Alvi İlayev kardeşler 30 Kasım akşamı gözaltına alındıktan iki gün sonra cesetleri morgda bulundu. Cesetlerde işkence izleri vardı. Polis memuru olan üçüncü kardeş Zurab İlayev’in cesedi de 10 Aralık’ta Caharkale’deki çöplüklerden birinde bulundu.

Öldürülen gençlerin kız kardeşi Zalina İlayeva’nın anlattığına göre olay şöyle yaşandı: 30 Kasım akşamı Groznenski bölgesi Pervomayski köyündeki evlerine birkaç otomobille gelen askeri kıyafetli silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendi. Duvarlara ateş açıp eşyaların altını üstüne getiren güvenlikçiler, bazı direnişçileri sorup bazı belgeleri aradı. Zalina dışında evde Alvi, Ahdan ve Ahdan’ın hamile eşi Zarema bulunuyordu. Evdeki dört kişi de arabalara ‘yüklendi’ ve polis şubesine götürüldü. Kadın ve erkekler ayrı odalarda sorgulandı. Zalina erkek kardeşlerine nasıl işkence edildiğini duydu. Zarema İmayeva’nın ise doğum sancıları tuttu ve ertesi gün erkek bebeğini doğurdu.

Gece saat 3’te kadınlar serbest bırakıldı. Gözaltına alınan İlayev kardeşlerden 17 yaşındaki İmam da sağ olarak eve döndü. Eve döndüklerinde ise evin darmadağın olduğunu, aile fotoğraflarının ve ailedekilerin kimliklerinin götürüldüğünü gördüler. Kardeşlerin en büyüğü Zurab İlayev ise, baskın esnasında eve gelmiş ve her şeyi görmüştü. Aynı gece Zurab da emniyete çağrıldı. 2 Aralık’ta İlayev’lerin evine polis geldi ve kardeşlerin 23 Kasım’da Groznenski bölgesi Sadovoye köyünde işlenen bir cinayetten zanlı olduklarının tahmin edildiğini söyledi. Ertesi gün Çeçenya İçişlerine dayanılarak basında yer alan haberde ise güvenlik organları ile girilen bir baskında silahlı örgüt üyesi olduğu tahmin edilen iki kişinin öldürüldüğü bildirildi. Çeçenya İçişleri basın sekreterliği sitesinde bu zanlıların Açkhoy-Martanlı Ahdan ve Alvi İlayev oldukları belirtiliyordu.  Öldürülen kardeşlerin yakınlarına göre ise kardeşler direnişçi değildi. Ahdan üç yıldır Emeklilik Fonu’nda, Alvi bir benzin istasyonunda, Zurab da emniyet teşkilatında çalışıyordu. Ailede Ahdan’ın bebeğinin doğması bekleniyordu, ailenin babası Datha İlayev ise 28 Kasım’da hayali gerçekleşmiş ve hacca gitmişti. KU/ÖZ/FT