The Search (Arayış) Türkiye’de vizyonda

Fransız yönetmen Michel Hazanavicius’un, Çeçenya’daki ikinci savaşı konu edinen filmi The Search (Arayış) Türkiye’de vizyona girdi.

 

İlk kez “Film Ekimi”nde gösterilen film, bu kez bir çok sinema salonunda izleyici ile buluşacak.

 

1999 yılında Çeçenistan’da yaşanan olayları, 10 yaşındaki Çeçen çocuk Hacı'nın yaşadıkları üzerinden anlatan filmin yönetmeni Micheal Hazanavicius’a, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından geçtiğimiz aylarda ÇİÇ pasaportu verilmişti.   

 

Filmin konusu özetle şöyle; “Hacı adlı 10 yaşında bir Çeçen çocuk pencereden anne-babasının vurulma sahnesini izliyor. Askerler kız kardeşini kahkahalar atarak kaçırıyor. Çocuk, filmin bir bölümünde ablasını arıyor. Önce yetimhaneye düşüyor. Burada anne-babasının ölümünün ardından sessizliğe bürünen çocukla Kızıl Haç Komitesi çalışanı bir Amerikalı (Annett Bening) diyalog kurmaya çalışıyor. Daha sonra devreye AB İnsan Hakları Komitesi çalışanı Fransız Carol (Berenice Bejo) giriyor. Çeçenya’da yaşananlarla ilgili bilgi topluyor ve sivilleri hedef alan katliamlara Brüksel’in tepkisini çekmeye çalışıyor.

 

Carol Avrupa Parlamentosunda, Putin’in ilk Çeçenya savaşında kamuoyuna yansıyan insan hakları ihlallerini bu defa gizleyebilmek için nasıl bir kontrol mekanizması kurduğunu anlatıyor. Berenice Bejo’nun canlandırdığı karakter “Grozni, ikinci Dünya Savaşından sonra dünyada en büyük yıkıma uğramış kent. Rusya Çeçenya’da bir kaç nesil sürecek kadar nefret üretti” diyor. 

 

Filmin akılda kalan diğer cümlelerinden biri de “masum Çeçen olmaz”. Yanlışlıkla bir ihtiyar ve çocuğu vuran askeri, rütbeli askerler bu sözlerle eğitiyor. Filmdeki Rus askerlerin büsbütün kötü olduğu söylenemez. Perm bölgesinden gelen ve doğrudan sokaktan askere alınan er karakterini Maksim Yemelyanov canlandırıyor. Başlangıçta gördüklerinden şoka uğrayan ve devlete şikayet etmeye çalışan karakter, yediği dayaklarla yavaş yavaş şiddetin içine çekiliyor.

 

Film İstanbul’da Beyoğlu Beyoğlu, Beşiktaş Cinemaximum(Zorlu Center), Cine Pink(Etiler Akmerkez), Levent Cinemaximum(Kanyon), Şişli Cinemaximum(Trump Towers) ve Altunizade Capitol Spectrum’da gösterilecek.

 

Filmi Ankara’da gösterecek olan salonlar ise; Büyülü Fener (Kızılay) ve Ankara Cinemaximum(Next Level).

 

The Search filminin yönetmeni Michel Hazanavicius ile yapılan söyleşiyi okumak için tıklayın. 

AjansKafkas