Suriye’de 200 Gürcistan vatandaşı Çeçen savaşıyor

Gürcistan Pankisi vadisinde yaşayan Çeçen-İnguşların yakın akraba topluluğu Kistlerden yaklaşık 200 kişinin Suriye’de Esed rejimine karşı savaştığı kaydediliyor.

 

Kafkasya Entegrasyon Vakfı başkanı, Pankisi vadisi ihtiyar heyeti üyesi Umar İdigov, Suriye’deki savaşa bölgeden yaklaşık 200 kişinin katıldığını belirtti.

 

Kistler 1830-1870 yılları arasında Çeçen-İnguş topraklarından Pankisi vadisindeki Alazani nehri yukarılarına yerleşen bir halk. Kistlerin nüfusu 2002 sayımına göre sayısı 7100. Çoğunluğu Sünni Müslüman.

 

Pankisi vadisi köylerinden birindeki camiinin imamı Ayub Borçaşvili “Onlar ezilen Suriye halkını koruyabileceklerini düşündüler” dedi. BBC’ye konuşan bir diğer kaynak, Suriye’ye gidenlerin, liderliğini Doku Umarov’un yaptığı Kafkasya Emirliği ile ilişkili olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Suriye’deki Kist’lere yakın haber kaynağı, Umarov’un başlangıçta bu kişilerin talebini kabul etmediğini, ancak daha sonra Kuzey Kafkasya’da direnişçilerin hazırlanması için gereken kaynaklar olmadığı için Suriye’de deneyim kazanmalarına izin verdiğini söylüyor.

 

Haber kaynağı “Kafkasya halen işgal altındayken Suriye’de bulunuyor olmamız bizim için utanç verici. Ancak gençler burada eğitim görüyor ve hazır savaşçılar olarak çıkıyorlar. Hatta arkadaşlarımdan biri, patlayıcılar alanındaki eğitim aldıktan sonra dağlara geri döndü” dedi.

 

Halep’teki en etkin gruplardan biri olan ve diğer halklardan gönüllülerin yanında yaklaşık bin Kafkasyalı savaşçıyı barındıran Ceyş’ül Muhacirin ve’l Ensar’ın (Muhacir ve Ensar Ordusu) komutanı da Pankisi Vadisinden çıkan Ebu Ömer El Şişani olarak anılan bir Kist.

 

AjansKafkas