Rusya yine cinayetten suçlu bulundu

Strasbourg/Ajans Kafkas – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Rusya aleyhine açılan davalardan biri daha mahkûmiyetle sonuçlandı.

2000’de üç Çeçenyalı İnguş sivilin öldürülmesi olayıyla ilgili suçlu bulunan Rusya’ya 60 bin avro tazminat cezası kesildi.
Dava dosyasına göre Abdulvagap Tangiyev ve ailesi Ocak 2000’de başkent Caharkale’de Rus bombardımanından korunmak için Derjavin caddesinde bulunan evlerinin sığınağına gizlendi. Bombardıman şiddetlendiğinde kadınlar daha güvenli diye Pugaçev caddesinde bulunan evin sığınağına gönderildi. 11 Ocak 2000’de Tangiyev’in kızı Zeynep Tangiyeva, Derjavin caddesindeki eve döndüğünde babası, annesi Hirjan Gadaborşeva ve dayısı İsmail Gadaborşev’in cesetleriyle karşılaştı. Üçü de silahla vurularak öldürülmüştü. O zamana dek evin bulunduğu Staropromıslov mahallesi Rus işgal güçlerinin kontrolündeydi. Zeynep Tangiyeva Rus mahkemelerine yaptığı başvurudan sonuç alamayınca Strasbourg’a gitti.

AİHM, üç kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak Rusya hükümetinin gerekli soruşturmayı yapmadığına karar verip üç İnguş’un yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Human Rights Watch’ın kayıtlarına göre, Aralık 1999-Ocak 2000 tarihleri arasında Staropromıslov’da 38 sivil öldürüldü. Bu cinayetlerle ilgili açılan 17 davadan 12’si Rusya aleyhine sonuçlandı. ÖZ/FT