Rusya bir Çeçen davasından daha AİHM’de mahkum 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çeçen Jebrailov kardeşler davasında Rusya Federasyonunu 79 bin avro tazminat cezasına çarptırdı. 

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2005’de Çeçenya’nın Gehi köyünde kaçırılan, işkence gören ve birinin infaz edildiği tahmin edilen iki kardeş hakkındaki davada kararı açıkladı.

 

7 Ocak 2010’da İnsan Hakları Mobil Grubuna başvuran Salavdi Jebrailov, 26 Nisan 2005’de gece yarısı kamuflajlı ve silahlı kişilerin Gehi köyündeki evlerinden kendisi ve kardeşi Balavdi’yi kaçırdıklarını, işkence gördüklerini, kendisinin başkent Coharkale’de bir yere bırakıldığını ama kardeşinin başına ne geldiğini bilmediğini açıkladı.

 

AİHM’de 26 Mart’ta görülen duruşmada hakimler oy birliği ile Balavdi Jebrailov’un resmi görevli kişiler tarafından kaçırıldığına, Rusya makamlarının olayla ilgili etkin soruşturma yürütmediğine ve Salavdi’ye işkence uygulandığına hükmetti.

 

Mahkeme Balavdi’nin anne ve babası ile kardeşi Salavdi’ye 60 bin avro tazminat ödenmesine karar verdi. Salavdi Jebrailov’a işkence gördüğünden dolayı ayrıca 19500 avro tazminat ödenmesine karar verdi.

Ajans Kafkas