Rus yanlısı cephede zafer şimdilik Kadirov’un

Caharkale – Çeçenya’da Kremlin güdümlü başkan Ramzan Kadirov ile direnişi Çeçenler eliyle kırdırmak için kurulmuş askeri taburlar Vostok ve Zapad arasındaki bilek güreşini Kadirovcular kazanmış gözüküyor.

Gazeta.ru’nın askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Vostok birliğinin komutanı Sulim Yamadayev görevden alındı. Said Magomed Kakiyev’in komutanlığındaki Zapad da dağıtıldı. Kadirov dün Caharkale’de güvenlik organları temsilcileri ile yaptığı görüşmede Sulim Yamadayev’in Vostok komutanlığından uzaklaştırıldığını söyledi. Kadirov Zapad ile ilgili bilgi vermedi. Rusya Savunma Bakanlığı ise henüz resmi bir açıklama yapmadı. Çeçenya’da Zapad batıdaki, Vostok doğudaki Çeçen direnişçileri elimine etmek için kurulmuştu.

Gazeta.ru’ya göre Çeçenya’da her iki askeri yapılanmayı dağıtmak için düğmeye basıldı. Operasyon Dmitri Mevdevev’in devlet başkanlılığı, Vladimir Putin’in başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından geldi. Uzmanlar, bu gelişmeyi en son Gudermes’te birbirine giren Kadirovcularla Vostokçular arasındaki iktidar savaşında Kadirov cephesinin zaferi olarak yorumluyor. Ancak Medvedev’in Kremlin’in Rus yanlısı cephede ‘alternatifsiz’ hale getirdiği Kadirov’a dokunup dokunmayacağı hala meçhul.

Bir başka iddialara göre, Vostok taburunda yer alan Çeçen askerler ülkeyi terk etmeye başladı. Bazılarının Arap ülkelerine kaçtıklarına dair söylentiler dilden dile dolaşıyor. Uzun süredir Moskova’da yaşayan Sulim Yamadayev’in memleketi Gudermes’te Vostok’a göz-kulak olan kardeşleri Ruslan, İsa ve Badruddin’in de Çeçenya’dan ayrıldıkları öne sürülüyor. Gelişmeleri hem askeri rakiplerinden kurtulan Kadirovcuların hem de gerek doğu gerek batı cephesinde daha rahat operasyon yapabilecekleri öngörülen direnişçilerin kutladığı da gelen haberler arasında.

Uzun süredir iktidar mücadelesi veren Kadirov ve Yamadayev arasındaki gerilim 14 Nisan’da Gudermes yakınlarında her ikisinin adamları arasında yaşanan çatışma tavan yapmıştı. Yamadayevciler Kadirov’un konvoyuna yol vermemiş, bunun üzerine çıkan çatışmada çok sayıda kişinin öldüğü belirtilmişti. Kadirov aracından inerek olaylara bizzat müdahale ederek kan dökülmesini engellediğini belirtirken Rusya Savunma Bakanlığı da “Sadece silahlar biraz omuzlarda sallandı” diyerek meseleyi kapatmaya çalışmıştı. Ancak Kadirovcular bu meseleyi fırsat bilip Kremlin’e Vostok’un dağıtılması yönünde baskı yapmıştı. Hatta Kadirov’a bağlı güvenlik güçleri ve savcılık olaya karışanlar aleyhine takibat başlatmıştı. Soruşturmanın hedefinde özellikle Vostok’un fiilen komutanı Badruddin Yamadayev bulunuyor. Kadirovcuların dosyasında Yamadayevler, Çeçen şarkıcı Milana Balayeva ve annesinin öldürülmesi, Arsamakov kardeşlerin kaçırılması ve Borozdinovskoye baskınıyla suçlanıyor.

18 Nisan’da bir açıklama yayınlayan Sulim Yamadayev de, Kadirov takımını ülkedeki cinayetleri gizlemekle suçlayarak "Çeçenya’da hemen her gün birileri öldürülüyor. Ramzan sadece televizyondan açıkça yalan söylüyor. Yanındakiler eski direnişçi. İlk fırsatta silahlarını Rusya’ya çevirecek" demişti.

Hem Vostok hem Zapad grubu Çeçenya’da sivillere en az Ruslar kadar eziyet etmek, işkence yapmak, yargısız infazlarla bulunmakla suçlanıyordu. (Ajans Kafkas)