‘Ruhlara Çağrı’ kampanyasında on binden fazla mektup toplandı

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya Eğitim Bakanlığı, ilkokul öğrencilerinin ‘Ruhlara Çağrı’ kampanyası çerçevesinde, direnişçileri silah bırakmaya çağıran on binden fazla mektup yazdığını açıkladı.


‘Ruhlara Çağrı’ kampanyası 22 Mart’ta başlamıştı. Kampanya çerçevesinde, ülke genelinde 1-7. sınıf öğrencilerinden toplanan en iyi mektuplar televizyon kanallarında okunacak ve devlet basın organlarında yayınlanacak.

 

Kampanyanın Nisan sonuna kadar devam edeceği, ardından mektupların helikopterle Çeçenya’nın ulaşımı zor dağlık bölgelerine bırakılacağı ifade ediliyor.

 

Birçok vatandaş böyle bir kampanyaya çocukları alet etmenin yanlış olduğunu düşünüyor. Çeçenyalı Adam H. “Çocuklarımız şüpheli bir siyasi kampanya için kullanılıyor. Çocukları neden yetişkinlerin oyunlarına dahil ediyorlar? Bilinçli olarak, ailesinin istememesine rağmen ormana gitmiş veya yıllardır yakınlarının intikamını almak için veya kendisine yönelik hakaret ve saygısızlığın intikamını almak için ormanda olanların, çocukların mektuplarını okuyunca silahlarını bırakıp eve koşacaklarını düşünmek mümkün mü?” diyor.

 

Adam H. ‘bir müddet sonra televizyonların, çocukların mektuplarını okuyunca pişman olan direnişçileri göstermeye başlayacağını, Çeçenya yönetiminin bu tür oyunlar sahnelemekte başarılı olduğunu’ ifade etti.

 

Yerel uzmanlardan biri de kampanyadan olumlu bir sonuç beklememek gerektiğini, çocukların böyle bir olaya dahil edilmesinin yanlış olduğunu, yönetimin bir çok olayda insanları silah bırakmaya değil direnişe katılmaya zorladığını kaydetti. KU/ÖZ/YA