Ramzan “Komedisi”  

Çeçenya’da, Rusya’ya bağlı yönetimin lideri Ramzan Kadirov’un başrolünde olduğu bir tiyatro oyunu sergilendi.  

 

Çeçenya’nın başkenti Coharkale’de (Grozni) Ramzan Kadirov karakterinin başrolde olduğu bir tiyatro oyununun galası yapıldı. “Erkek Sözü” adlı oyun Rusya Vatan Savunması Gününe adandı.

 

H. Nuradilov Çeçenya Devlet Drama Tiyatrosu direktörü Hava Ahmadova, piyesin “yaşanmış olaylara” ve Ramzan Kadirov’un aktardığı “kendi hatıralarına” dayandığını belirtti.

 

Hava Ahmadova’nın ifadeleriyle tiyatro oyununun hikayesi şöyle: “Yüksek ahlaki değerlere sahip olmakla birlikte yanlışlıkla direnişçilere karışmış Batayev, Ramzan Kadirov’un birliğine esir düşüyor. Birlik komutanı Kadirov esir ile diyaloga giriyor. Kadirov, Batayev’e düşüncelerinin yanlışlığını izah ediyor, Çeçenya’yı yeni bir savaşa götüren liderlerin satılmış olduğuna dair deliller sunuyor. O esnada ezan duyuluyor ve Kadirov bütün silahlarını çıkarıp direnişçinin önüne koyarak namaza duruyor. Bu fırsat üzerine esir düşmanının silahlarını alıyor, namaz kılan Kadirov’a yöneltiyor, ‘Ramzan’ diye bağırıyor, ama o ibadetine devam ediyor. Sonraki sahnede iki düşman birlikte namaz kılıyor. Kadirov’un göstermiş olduğu cesaret ve güvenden etkilenen eski düşmanı arkadaşı oluyor. Yanlış yoldaki bir çok direnişçinin saf değiştirmesine, satılmış liderlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Kendisi direnişçilerle mücadelede hayatını kaybediyor”. 

Kavpolit, Ajans Kafkas