Polina Jerebtsova Finlandiya’dan siyasi sığınma istedi

Moskova/Ajans Kafkas – 2011 sonbaharında, Çeçen-Rus savaşı döneminde tuttuğu günlükleri yayınlanan Polina Jerebtsova Finlanidya’dan siyasi sığınma talebinde bulundu. Jerebtsova Rusya’yı mahkemeye vermeyi düşünüyor. 
26 Ekim 2011’de “Polina Jerebtsova’nın Günlüğü” kitabının tanıtımı yapılmıştı. Kitap 1999-2002’de yaşanan ikinci savaşı Caharkale’li bir gencin gözlemleriyle anlatıyor.
 
Ocak 2012’de Polina eşi ile birlikte Rusya’yı terk etti. Jerebtsova’nın ifadesine göre, Rusya’yı terk etmelerinin nedeni kimliği belirsiz kişilerden aldıkları tehditler. Jerebtsova eşi ve kendisine yönelik birkaç saldırı olduğunu ifade ediyor.
 
Polina Jerebtsova “Geçtiğimiz iki yıl boyunca tehditler aldım. Her geçen gün artan bu tehditlerden yorulduk. Artık buradan gitmek ve özgür, demokratik bir ülkeden sığınma talebinde bulunmak gerektiğini düşündüm” diyor.
 
Jerebtsova “Sonbaharda kitabımın yayınlanmasından hemen sonra eşime işyeri yakınlarında saldırdılar, dövdüler, tehdit ettiler. İşini değiştirmek zorunda kaldı. Biz bunların geçeceğini düşündük. Ancak tehditler devam etti” açıklamasında bulundu.
 
16 Kasım 2011’de bu kez kendisinin evinin yakınlarında saldırıya uğradığını ifade eden Jerebtsova, saldırganların dış görünüş itibariyle sağcı radikallere benzediğini, ancak bunların maskeler ardına gizlenmiş FSB çalışanları olduğunu düşündüğünü söyledi. Jerebtsova, güvenlik organlarının tamamıyla yolsuzluk içinde olduğunu düşündüğü için bu konuyla ilgili polise başvurmanın anlamsız olacağını kaydetti.
 
İnsan hakları savunucusu Svetlana Gannuşkina, Jerebtsova’ya yönelik tehditlerin milliyetçilerden geldiğini tahmin ettiğini açıkladı. Gannuşkina “O, yaşananları, askerlerimizin nasıl davrandığı yazdı. Özellikle Çeçenya’daki savaş zamanında kanunların ve insan haklarının ihlal edildiğini kabul etmek istemeyen milliyetçilerin tepkisine neden oldu” dedi.
 
Jerebtsova “Rusya’ya karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açmayı düşünüyorum. Rusya’yı, evimden mahrum kaldığım, dedem 1994’deki hava saldırısı sonucunda hastanede öldüğü için,  21 Ekim 1999’da yapılan roket saldırısı sonucunda Caharkale pazarında yaralanmış olduğum için şikayet edeceğim” dedi. KU/ÖZ/YA