“Musayev davası, avukatlara baskı aracı olabilir”  

Avukat Tatyana Okuşko, meslektaşı Murad Musayev hakkındaki suçlamaların bütün avukatlar için baskı unsuru olarak kullanıldığını düşünüyor.  

 

Avukat Tatyana Okuşko, avukat Murad Musayev hakkında Çeçen kızı Elza Kungaeva’nın katili albay Yuri Budanov’un öldürülmesi davasında şahitleri satın aldığı şüphesiyle açılan davanın bütün avukatlara yönelik baskılar için örnek olabileceğini açıkladı. Söz konusu dava ile ilgili soruşturma 2 yıldır devam ediyor.

 

Tanınmış Çeçen avukat Murad Musayev hakkında Kasım 2013’de RF ceza kanununun şahitleri satın alma ve mahkemeyi etkileme girişimi maddelerinden dava açıldı. Soruşturmanın iddialarına göre, Musayev diğer kişilerle birlikte Ocak 2013’de Yuri Budanov cinayeti davasında iki şahidi, mahkemede yalan ifade vermeleri amacı ile satın aldı. Soruşturmaya göre Çeçen avukat ayrıca, 2012 sonu, 2013 başında jürinin çalışmalarına müdahale etti.

 

Moskova Preobrajenski mahkemesi dün Musayev hakkındaki kovuşturmayı zaman aşımına bağlı olarak durdurdu. Bununla birlikte mahkeme, bu davanın sanıkları olan iki jürinin duruşmasına 3 Mart’ta devam edecek.

 

Musayev hakkındaki, adalete engel olma davasıyla ilgili takibe son verildi. Musayev, ikinci davanın, yani meslektaşı Darya Trenina’nın şahitleri satın aldığı iddiasıyla ilgili davanın Rusya Soruşturma Komitesinin çok önemli davalarla ilgilenen sorgu hakiminin kontrolünde olduğunu dün akşam açıkladı.

 

Moskovalı avukat Tatyana Okuşko, Musayev ve Trenina aleyhindeki davaların, adli uygulamada tüm avukatlara yönelik yapılacak baskılar konusunda örnek olabileceğini ifade etti.

 

Kavkazki Uzel muhabirine konuşan Okuşko “Eğer mahkeme Murad’ın lehine sonuçlanmazsa, ileride bütün avukatlar takibat altında kalabilir, herhangi bir şahide yaklaşmaya korkacağız. 15 yıllık avukatlık hayatım boyunca sürekli şahitlerle konuşmam gereken durumlarla karşılaşıyorum, onların ulaşım masraflarını karşılamak gerekiyor, ancak bu hiç bir şekilde şahidin satın alınması demek değildir” dedi.
Ajans Kafkas