Kayseri’de Çeçen-İnguş Sürgünü Anma Programı yapılacak

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından 22 Şubat Pazar günü Kayseri’de Çeçen-İnguş Sürgünü Anma programı gerçekleştirilecek.

 

Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi Lifos Salonu’nda 22 Şubat Pazar saat 13.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik programında Prof. Dr. Asım Yapıcı, Doç. Dr. Oğuz Kutlu ve Davut Yaşar konuşmacı olarak yer alırken alt yazı çalışmaları Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından yapılan “Unutmanız Emredildi” adlı filmin gösterimi de yapılacak. “Unutmanız Emredildi” filmi 2014 yılında Khuseyn Erkenov tarafından çekilmiş ancak Rusya’da yayınlanması yasaklanmıştı.

 

Filmin fragmanı için tıklayın.

 

Anma programına katılanlar aylık siyasi ve kültürel dergi “MARSHO”nun Şubat 2015 sayısını da salon girişinde temin edilebilecektir.

 

Konu ile ilgili Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Ahmet Özdeş imzasıyla yapılan açıklamada hem 23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş Sürgünü hem de gösterimi yapılacak film hakkında detaylı bilgiler veriliyor. Ahmet Özdeş tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

 

"23 Şubat 1944 Çeçen-İnguş halkının tarihindeki en acımasız günlerden birisini simgelemektedir. Sovyet lideri Joseph Stalin‘in doğrudan emri ile tüm Çeçen-İnguş halkı kadın-erkek, yaşlı-çocuk ayrımı yapılmaksızın sadece birkaç gün içerisinde tevkif edildi ve silah zoruyla hayvan vagonlarına bindirilerek Sibirya ve Orta Asya’ya doğru sürgüne gönderildi. Yolculuk sırasında ve sürgündeki yaşam koşullarında Çeçen-İnguş nüfusunun yarısından fazlası hayatını kaybetti ve ancak 1957 yılından sonra tarihsel anavatanlarına dönebildi.

 

2004 yılında, sürgünün 60.yılında, Avrupa Parlamentosu, 23 Şubat 1944’te Stalin’in doğrudan emriyle Çeçen halkının Sibirya ve Orta Asya’ya topluca sürgün edilmesini 1907 tarihli Lahey Sözleşmesi ve BM Genel Kurulu tarafından 9 Aralık 1948’de kabul edilen Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ışığında bir SOYKIRIM olarak tanıdı.

 

İşte dünya tarihine kara bir leke olarak düşen bu barbarca eylemin unutulmaması ve yeni nesillere konuyla ilgili bilgi aktarımında bulunulabilmesi amacıyla Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu, 22 Şubat 2015 Pazar günü 13:00 – 17:00 saatleri arasında Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi Lifos Salonu‘nda bir anma programı düzenlemektedir.

 

Anma programında, Prof. Dr. Asım Yapıcı, Doç. Dr. Oğuz Kutlu ve Davut Yaşar konuşmacı olarak yer alacak, ayrıca Türkçe alt yazıları konsolosluğumuz tarafından hazırlanılan “Unutmanız Emredildi” adlı filmin gösterimi yapılacaktır.

 

“Unutmanız Emredildi“, 1944 sürgünü sırasında Sovyet ordusu tarafından dağlık Khaybakh Köyü’nde diri diri yakılmış 705 kişinin hikayesini konu edinen uzun metrajlı bir filmdir. 2014 yılında Khuseyn Erkenov tarafından çekilen bu filmin, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı tarafından filmin “tarihsel yanlışlar” içerdiği iddiasıyla Rusya’da yayınlanmasının yasaklandığını da belirtmeliyiz.

 

Öte yandan, konsolosluğumuz katkıları ile hazırlanılan aylık siyasi ve kültürel dergi “MARSHO“nun Şubat 2015 sayısı da salon girişinde temin edilebilecektir.

 

Tüm hemşeri ve dostlarımız anma programımıza davetlidir."

 

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu

Ahmet Özdeş

AjansKafkas