Kadirov’un atı Amerika’daki yarışlara alınmadı

Caharkale/Ajans Kafkas – Rusya Yanlısı Çeçenya Başkanı Ramzan Kadirov’a ait yarış atı, ABD Dışişleri Bakanlığının müdahelesiyle Kentucky ve New York’ta yapılacak yarışlardan çıkarıldı.

Kentucky’de yapılan yarışın kayıt komisyonu, ABD Dışişleri Bakanlığından aldığı, Kadirov’un insan hakları ihlallerinden söz edilen mektuba dayanarak Ramzan Kadirov’un lisansını yeniden inceleme kararı aldı. Yarışma organizatörleri konuyu görüşmek üzere Kadirov’u davet etti, ancak Kadirov daveti cevapsız bıraktı, buna bağlı olarak atı yarışlara katılmadı.

Kadirov’un atı daha önce de benzer bir şekilde New York’ta yapılacak yarışlardan çıkarıldı. New York’taki yarışın organizatörleri dışişleri bakanlığı ile istişarelerinin ardından Kadirov’un başvurusunu incelemeyi belirsiz bir tarihe erteledi. Organizatörlerinden biri, Kadirov’un yarışlara katılmayacağı açıklamasında bulundu.

Rusya yanlısı Çeçenya başkanının basın sözcüsü Alvi Karimov, Kadirov’un atının yarışlara alınmamasını mükemmel bir atı yarış dışı bırakma bahanesi olarak değerlendirdi. Karimov “Kesinlikle eminim ki, başka bir sebebi yok. Sweet Ducky, zafer için gerekli her türlü özelliğe sahip bir at” dedi.

Kadirov’un atı Sweet Ducky Rusya ve dünyanın bir çok yerinde düzenlenen yarışlara katılıyor. Mart ayında Dubai’de yapılan yarışlarda 200 bin dolar kazanan at, Singapur’da birinci olarak 3 milyon dolar kazandı. KU/ÖZ/YA