“Kadirov’u durdurun”

RF devlet başkanlığı insan hakları konseyi üyesi İgor Kalyapin, öldürülen direnişçilerin yakınlarına ait evleri yakan ve sınır dışı edeceğini açıklayan Kadirov’un durdurulmasını istiyor. 

 

İşkence Karşıtı Komite başkanı ve RF devlet başkanlığı insan hakları konseyi üyesi İgor Kalyapin, Rusya Başsavcı Yuri Çayka ve Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’i masumiyet karinesi ve gücün kötüye kullanılmaması ilkelerini hiçe sayan Ramzan Kadirov hakkında uyardı.

 

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov, Caharkale’deki (Grozni) çatışmaların ertesi günü, 5 Aralık’ta Instagram hesabından direnişçilerin ailelerinin ‘bir daha dönememek üzere Çeçenya’dan sürülmesi’ ve evlerinin ‘yerle bir edilmesini’ istediğini açıkladı.

 

Ardından Kadirov’un emri uygulamaya konuldu. 7 Kasım gecesi Açhoy-Martan bölgesi Yandi köyünde Caharkale’deki çatışmalarda öldürülen direnişçilerin yakınlarına ait 4 ev yakıldı. Slon.ru internet haber sitesi ve Memorial insan hakları merkezi yakılan evlerin fotoğraflarını yayınladı. Kadirov yönetimi özellikle 2008-2009 yıllarında da direnişçililerin ailelerine ait çok sayıda evi yakmıştı.

 

Çeçenya’nın başkentinde 4 Aralıktaki çatışmalarda 14 polis ve 11 direnişçi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı.

Ajans Kafkas