Kadirov, Türkiye’ye ‘iyi Çeçen’ ile ‘kötü Çeçen’ i göstermek istiyor

Caharkale/Ajans Kafkas – Rusya yanlısı Çeçenya Başkanı Ramzan Kadirov, Türkiye’deki Çeçenleri ‘mülteci’ ve ‘suçlular’ şeklinde ayırarak Türkiye’ye yardımcı olmaya hazır olduklarını açıkladı.

Dün başkent Caharkale’de gazetecilere açıklamada bulunan Kadirov, “Umarov açıklamalarından birinde, direnişçilerin Türkiye’de tedavi olduklarını, dinlendiklerini ve yaşadıklarını itiraf ediyor. Üstelik Türkiye yönetimine neyi nasıl yapması gerektiğini öğretme küstahlığında bulunuyor ve tehditler savuruyor” ifadeleri kullandı.

Kadirov “Defalarca, direnişçilerin mülteci adı altında Türkiye’de istirahat ettiklerinin altını çizdik. Şimdi bunu, tehdit diliyle örgütün başı söylüyor. Biz, önceden olduğu gibi, kimin mülteci, kimin suçlu olduğunun belirlenmesi için Türkiye yönetimi ve ilgili kanallarla işbirliğine hazırız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Kafkasya Emirliği lideri Doku Umarov Türkiye yönetiminden, Türkiye’de bulunan Kuzey Kafkasyalı direnişçilerin öldülmelerine seyirci kalmamaları ve önlemler alınması talebinde bulundu. Umarov “Eğer siz bu önlemleri alma durumunda değilseniz, Allah’ın yardımıyla biz bu önlemleri alırız” açıklamasında bulundu. KVKZWB/ÖZ/YA