Kadirov dekolte gelinliği yasakladı

Caharkale/Ajans Kafkas – Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, tesettürü uymayan gelinliklerin satışına yasak getirdi.

Geleneksel Çeçen giysisinin giyilmesini isteyen Kadirov, “Tüm gelinlikçilerden ve atölyelerden bu yarı açık elbiselerin tamamen kaldırılması için emir verdim. Onların yerini beyaz milli gelinlikler alacak” dedi.

Yerel televizyondan yaptığı açıklamada Kadirov, “Milli gelinlikler daha güzel ve daha sade. Nişanlı kızlar iffetin sembolüdür. Son zamanlarda dekolte gelinlik moda oldu. Anlamıyorum, gelin olarak kocanın evine büyük dekolte ve açık yaka ile üstelik de başörtüsüz olarak nasıl girilebilir? Böyle devam ederse yakında bütün ulusal geleneklerimizi yitireceğiz" ifadelerini kullandı.

Çeçen modası oluşacak

Gençlere kaybettikleri milli ve ahlaki değerleri yeniden kazandırmayı görev bildiğini belirten Kadirov, ayrıca Çeçen modasının oluşturulması konusunda tanınmış tasarımcıların ülkeye davet edilmesi için parayı esirgemeyeceğini söyledi.

Düğünlerde silah kullanılmasına da savaş açan Kadirov, "Elbette tamamen bunu yasaklamak mümkün değil, çünkü silahsız Çeçen olmuyor, ama düğünlerin atış alanına çevrilmesine de izin vermeyeceğim" dedi. AFP/KU/RE/ÖZ/FT