İnsan Hakları Konseyi: Direnişçi cenazeleri ailelere verilsin

Çeçenya – İnsan Hakları Konseyi üyeleri Çeçenya’da direnişçi cenazelerinin ailelerine teslim edilmesini istiyor.

 

RF Devlet Başkanı İnsan Hakları Konseyi, Çeçenya’da direnişçi cesetlerinin ailelerine teslim edilmemesi uygulamasına son verilmesi için girişimde bulunacak. Konunun Eylül ayında Rusya devlet başkanıyla yapılacak görüşmede gündeme getirilmesi planlanıyor.

 

İnsan Hakları Konseyi bölgesel toplantısı Caharkale’de 8-9 Temmuz’da yapıldı. Konsey üyesi Andrey Babuşkin Çeçenya’da direnişçilerin cesetlerinin ailelerine verilmediğini hatırlattı ve bu yasağa son verilmesi gerektiğini ifade etti. Babuşkin’in görüşünü diğer üyeler de destekledi. Konsey Başkanı Mihail Fedotov “Teröristlerin yok edilmesi gerektiğini düşünüyoruz, ancak öldürülen kişinin yakınlarına defnetme imkanının verilmemesi, ölen kişi suçlu da olsa Rusya halklarının geleneklerine uymuyor” dedi.

 

Konsey üyelerinden Sergey Krivenko da, direnişçi cesetlerinin ailelerine verilmemesinin, Çeçen halkı, insan hakları savunucuları ve diğer sivil toplum örgütleri tarafından sürekli eleştirildiğini ve bu uygulamanın kesinlikle Kafkasya ve Rus kültürüne uygun olmadığını belirtti.

 

AjansKafkas