Çeçenya’da sakallı avı  

Çeçenya’nın başkenti Coharkale’de sakallı gençlerin gözaltına alındığına dair haberler gelmeye devam ediyor.  

 

Çeçenya’nın başkenti Coharkale’de (Grozni) 12 Şubatta silovik kurum mensuplarınca üç sakallı genç gözaltına alınıp bilinmeyen bir yöne götürüldü. Görgü tanıkları siloviklerin gençleri bir yolcu otobüsünden indirdiklerini kaydediyor.

 

Kavkazki Uzel’in edindiği bilgilere göre 27 Ocak’ta polisler sakallı iki genci gözaltına aldılar, dövdüler ve sakallarını zorla kestikten sonra da serbest bıraktılar. Yine bıyıksız, sakallı gençlerin polisler tarafından 11 Şubat’ta Coharkale pazarında gözaltına alındığı şehir sakinleri ve insan hakları savunucuları tarafından açıklandı. Bu gençler dün serbest bırakıldı.

 

Vatandaşların ifadesine göre, benzer bir kaçırma olayı dün de yaşandı. Coharkale’de Ayşat adlı bir vatandaş “Gündüz Berkat pazarından dönerken polisler 4. hatta çalışan otobüsü durdu. İçinden üç genci indirdi ve kendileri ile birlikte götürdü” açıklamasında bulundu.

 

Başkent sakinlerinden Musa adlı bir Çeçen de “Kızım eve dönerken üniformalı kişilerin otobüsten üç genci indirdiğini ve bir yere götürdüklerini anlattı. Diğer yolcular duruma tepki gösterdi, kadınlar engel olmaya çalıştı, ancak onları dinlemediler” dedi.

Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone