Çeçenya’da Kumuk Ulusal-Kültürel Özerkliği kuruldu  

Çeçenya’nın Groznenski ve Gudermes bölgelerindeki örgütlerin birleşmesiyle Kumuk Ulusal-Kültürel Özerkliği örgütü kuruldu.  

 

Groznenski ve Gudermes bölgelerinin Tüzlük ve Töre ulusal-kültürel özerklik örgütlerinin birleşme toplantısı Gudermes bölgesi Bragunı köyünde yapıldı.

 

Moskova Kumuk birliği Kumuklar (Qumuqlar) Başkanı Ramazan Alpaut “23 Mart’taki birleşme konferansında Groznenski ve Gudermes bölgeleri ulusal-kültürel özerkliklerinin birleşerek Çeçenya Cumhuriyetindeki bütün Kumukların bir çatı altında toplanmasından memnunuz. Atılan bu adımı destekliyoruz ve yeni örgütün en kısa sürede resmi kayıtlara geçmesini umuyoruz” dedi.

 

Yeni örgütün başkanlığına Zaurbek Bikinin getirildi, Bikinin Gudermes’teki Töre’nin başkanı idi. Toplantıda başkan yardımcılığına getirilen Rinat Abdulayeva’nın ifadesine göre, resmi kayıt işlemleri yaklaşık bir ay zaman alacak.

 

2010 nüfus sayımına göre Dağıstan’da 431,736, Kafkasya genelinde 460,049 Kumuk yaşıyor. Rusya Federasyonu genelinde bu rakam 503,000’e ulaşıyor.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone