“Çeçenya’da insan hakları konseyi hiçbir şeyi değiştirmez”

Caharkale –  İnsan hakları savunucuları Çeçenya’da kurulan insan hakları konseyinin mevcut duruma olumlu etki yapmayacağını kaydediyor.

 

Human Rights Watch Moskova büro başkan yardımcısı Tatyana Lokşina, Çeçenya devlet başkanlığı bünyesinde kurulan insan hakları konseyinin göstermelik bir hamle olduğunu ve konsey başkanlığına atanan Timur Aliyev’in durumu değiştiremeyeceğini düşünüyor. Lokşina “Aliyev’in atanmasının Çeçenya’da durumun olumlu yönde değişmesine etki edeceğini düşünmemekle birlikte, olumsuz bir sonuç da beklemiyorum. Değişen bir şey olmayacak” dedi.

 

Gazeteci olarak tanınan Timur Aliyev ile ilgili olarak Lokşina şu değerlendirmede bulundu: “Onun Çeçen Toplumu gazetesi Kuzey Kafkasya için oldukça bağımsız, önemli bir gazeteydi. Kadirov idaresinde çalışmaya yönetiminin baskısıyla başladı, ona reddedemeyeceği bir teklif yapıldı. Bu şartlarda yönetimden bağımsız olması beklenemez”.

 

Kadirov’un kendisini basında Çeçenya’nın en önemli insan hakları savunucusu gibi gösterdiğini ifade eden Lokşina, “Dolayısıyla insan hakları yetkili birimi öncelikle Kadirov’u, bir numaralı insan hakları savunucusu olarak savunmakla meşgul. Konseyin fonksiyonlarının da aynı olacağını düşünüyorum. Bu kurum da Çeçenya’da her şeyin istikrarlı ve sakin olduğunun altın çizmeye yönelik olarak oluşturuldu” dedi.

 

Memorial İnsan Hakları Merkezi Konsey üyesi Oleg Orlov da Çeçenya’da insan hakları seviyesinde herhangi bir değişiklik olmayacağı görüşünü paylaşıyor. Kadirov yönetiminin eleştiriye tamamen kapalı olduğunu kaydeden Orlov “Konsey de bu düzen içinde çalışacak. Elbette yanılırsam çok memnun olurum ama konseyin geleceği olacağını sanmıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas