Çeçenya’da Cumhuriyet Günü kutlanıyor

Caharkale/Ajans Kafkas – 6 Eylül Çeçenya’da Cumhuriyet Günü kutlanıyor. Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan ettiği bu gün, daha önce Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyordu.  Rusya yanlısı eski ‘devlet başkanı’ Ahmed Kadirov ise 2002 yılında 6 Eylül’ü Sivil Uzlaşı ve Birlik Günü olarak ilan etti.

 

Cumhuriyet Günü kutlamaları çerçevesinde sabah erken saatlerde başlayan törenler dolayısıyla Caharkale’nin iki caddesi trafiğe kapatıldı. Başkanlık basın sözcülüğünden yapılan açıklamada “Sivil Uzlaşı ve Birlik Günü kutlamaları çerçevesinde bugün ülkemizde mitinler ve yürüyüşler yapılacak” denildi. Devlet Tiyatro ve Konser Salonu’nda ve okullarda da çeşitli törenler gerçekleştiriliyor.

 

Törenlere katılım ise Rusya yanlısı yönetimin düzenlediği birçok etkinlik gibi ‘zorunlu’. Çeçenya Devlet Üniversitesi öğrencilerinden İsa, dün kendilerine 6 Eylül’de ders olmayacağı ve tüm öğrencilerin Cumhuriyet Günü dolayısıyla Caharkale’de yapılacak bir yürüyüşe katılacağının bildirildiğini söyledi. Ayrıca, ‘törenlere katılmayan öğrencilerin vize ve finaller zamanında sorunları olabileceği’ konusunda uyarıldıklarını da ifade eden İsa, yürüyüşe gitmek istemediğini, ancak yönetim tarafından organize edilen bu tür törenlere katılmaya mecbur bırakıldıklarını ifade etti. KU/ÖZ/YA